راه‌پیمایی در بروکسل برای آزادی امدادگر بلژیکی زندانی در ایران

0 17ده‌ها نفر در بروکسل روز یکشنبه ۴ دی در اعتراض به حکم زندان طولانی‌مدت یک امدادگر بلژیکی در ایران اقدام به راهپیمایی کردند و خواستار آزادی وی شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۵۰ نفر در این راهپیمایی که روز کریسمس و زیر باران در مرکز بروکسل، پایتخت بلژیک، انجام شد با تصاویری از اولیویه فانده‌کاستیل شرکت کردند.

سخنگوی کمپین آزادی اولیویه فانده‌کاستیل گفت، این راهپیمایی به این خاطر امروز برگزار شد چون «این اولین کریسمسی است که اولیویه به عنوان یک گروگان در ایران به‌سرمی‌برد».

وی تاکید کرد که این شرایط برای خانواده او که حتی نمی‌دانند فرزندشان کجا بازداشت شده «غیرقابل تصور» است.

اولیویه فانده‌کاستیل، ۴۱ ساله، ماه فوریه در ایران بازداشت شد و از آن زمان در شرایطی نگه‌داری می‌شود که دولت بلژیک آن را «غیرانسانی» توصیف کرده است.

دستگاه قضایی ایران هفته گذشته او را به ۲۸ سال زندان محکوم کرد که این امر به مناقشه‌ها پیرامون معاهده معاوضه زندانیان بلژیک با ایران دامن زد و از جمله اولیه فانده‌اشترایتگر، سخنگوی کمپین آزادی اولیویه فانده‌کاستیل، گفت که دولت بلژیک اعتقاد دارد اجرای این معاهده «تنها راه آزادی اوست».

وی اظهار داشت: «پرسش این است که آیا ما می‌توانیم بپذیریم که یک شهروند بلژیک احتمالا در زندان جمهوری اسلامی بمیرد یا نه. همه این‌ها به این خاطر است که ما نمی‌خواهیم یک زندانی را که اینجا پنج سال است در زندان به‌سرمی‌برد، معاوضه کنیم.»

دادگاه قانون اساسی بلژیک اخیرا معاهده جنجالی تبادل زندانیان بین این کشور و حکومت جمهوری اسلامی را تعلیق کرد. این معاهده، در صورت اجرا، زمينه آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی را که به جرم طراحی بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق به ۲۰ سال زندان محکوم شده، فراهم می‌کند و اظهارات سخنگوی کمپین آزادی اولیویه فانده‌کستیل نیز به او اشاره دارد.

اما آزادی احتمالی اسدالله اسدی اعتراض مخالفان جمهوری اسلامی و گروه‌های مدافع حقوق بشر را به دنبال داشته است.

آقای فانده‌کاستیل یکی از ده‌ها شهروند غربی یا دوتابعیتی است که در این سال‌ها و به‌ویژه ماه‌های اخیر در ایران بازداشت شده‌اند. گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند جمهوری اسلامی از این زندانیان برای اعمال فشار به غرب و کسب امتیاز بهره‌برداری می‌کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.