رایزنی برای نمایش آثار موزه ارمیتاژ در ایران

0 8


رئیس موزه ملی ایران رایزنی‌هایی برای نمایش آثار موزه ارمیتاژ روسیه در ایران انجام داد.

رئیس موزه ملی ایران درباره برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب موزه ارمیتاژ روسیه در ایران و همکاری‌ها برای پژوهش و تحقیقات میراث فرهنگی در حوزه دریای کاسپین با رئیس موزه ارمیتاژ رایزنی کرد.

جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران با میخائیل پتروفسکی، رئیس کل موزه ارمیتاژ سن پترزبورگ روسیه ملاقاتی با هدف گسترش همکاری‌های مشترک موزه‌ای داشت و همکاری مورد نظر طرفین در چارچوب تفاهم‌نامه بسته‌شده در سال ۱۳۹۹ مورد بررسی قرار گرفت.

برگزاری نمایشگاهی از آثار منتخب موزه ارمیتاژ در تهران مشابه تجربه موفق نمایشگاه لوور نخستین پیشنهاد جبرییل نوکنده برای طرف روسی بود.

رئیس کل موزه ملی ایران همچنین به ظرفیت فرهنگی میراث مشترک حوزه دریای کاسپین اشاره داشت و آن را محوری ارزشمند برای انجام پروژه‌های مشترک فرهنگی بین دو موزه قلمداد کرد و در این راستا، تشکیل کارگروه مشترکی متشکل از کارشناسان این حوزه برای پژوهش و تحقیقات میراث فرهنگی حوزه دریای کاسپین را خواستار شد.

برگزاری نمایشگاه مشترک با محوریت حوزه فرهنگی دریای کاسپین بسیار مورد استقبال میخائیل پتروفسکی قرار گرفت و او نیز بر تشکیل کارگره مشترک در عملیاتی شدن این طرح مهم فرهنگی تاکید کرد.

رئیس کل موزه ارمیتاژ در ادامه برای تحکیم بیشتر روابط و آشنایی دو ملت ایران و روسیه با پیشینه کهن دو کشور پیشنهاد داد تا نمایشگاه‌های متقابلی با عنوان “روز ارمیتاژ “ در تهران و “روز موزه ملی ایران” در سن‌پترزبورگ برگزار شود.

برگزاری نمایشگاه با موضوعات تخصصی، تبادل کارشناسان، بهره‌مندی از تجارب موزه‌ای، آموزش و سایر همکاری‌های بین موزه‌ای از دیگر موارد مطرح‌شده در این دیدار بود.

در این دیدار، مصطفی ده‌پهلوان، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و ذات‌الله نیکزاد معاون پژوهشی پژوهشگاه، به‌همراه جمعی از معاونین و رؤسای بخش‌های علمی و پژوهشی موزه ارمیتاژ حضور داشتند. موزه ارمیتاژ و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ایران نیز به‌تازگی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده‌اند.

موزه ارمیتاژ با دارا بودن بیش از سه میلیون مواد فرهنگی در شمار یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین موزه‌های جهان بوده و این مجموعه عظیم از قدیمی‌ترین نگارخانه‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان محسوب می‌شود.

موزه ارمیتاژ روز ۷ دسامبر سالروز تاسیس خود (۷ دسامبر ۱۷۶۴) را از سال ۲۰۱۷ به بعد با عنوان” روز ارمیتاژ “جشن می‌گیرد و بازدید از موزه رایگان و برنامه و رویدادهای متنوعی برای معرفی خود به مخاطبان ارائه می‌کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.