رهبران قاره آفریقا در سن پترزبورگ به پوتین گفتند: جنگ در اوکراین باید متوقف شود

0 20


سفر رهبران آفریقایی به کی‌یف و مسکو همزان با حملات گسترده اوکراین برای بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف نظامیان روسیه در شرق و جنوب این کشور صورت گرفته است

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سفر رهبران آفریقایی به کی‌یف و مسکو همزان با حملات گسترده اوکراین برای بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف نظامیان روسیه در شرق و جنوب این کشور صورت گرفته است

سیریل رامافوسا، رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی که به همراه چند رهبر دیگر قاره آفریقا در قالب هیاتی برای متوقف کردن جنگ در اوکراین به روسیه سفر کرده‌اند از ولادیمیر پوتین خواست که ضمن متوقف کردن حملات نظامی، تمامی کودکان اوکراینی که به خاک روسیه منتقل شده‌اند را به کشورشان بازگرداند.

آقای رامافوسا که در قالب یک هیات ۶ نفره از رهبران کشورهای آفریقایی به روسیه سفر کرده است روز شنبه در سن پترزبورگ با ولادیمیر پوتین دیدار و گفتگو کرد.

او و دیگر رهبران قاره آفریقا روز گذشته، جمعه ۱۶ ژوئن، در کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین هم دیدار کرده بودند. آقای زلنسکی به شش رهبر کشورهای آفریقایی گفته بود تا زمانی که نظامیان روسیه در خاک اوکراین حضور دارند و مناطقی از این کشور را تصرف کرده‌اند با مسکو مذاکره نخواهد کرد.

پاسخی که در پاسخ امروز ولادیمیر پوتین در سن پترزبورگ هم به نوعی برجسته شد.

آقای پوتین روز شنبه – ۱۷ ژوئن – در پاسخ به درخواست توقف جنگ و مذاکره، گفت که این اوکراین است که حاضر به آمدن بر سر میز مذاکره نیست.

در این جلسه رئیس‌جمهوری آفریقای جنوبی -سیریل رامافوسا، همچنین از اوکراین و روسیه خواست که اسرای جنگی را معاوضه کنند و از مسکو خواست که هر چه زودتر کودکان اوکراینی که به روسیه آورده شده‌اند را به خاک اوکراین بازگزداند.

به هنگام طرح درخواست رهبران شش کشور آفریقایی از ولادیمیر پوتین برای بازگشت فوری کودکان اوکراینی به کشورشان، رئیس جمهوری روسیه با متوقف کردن سخنان رهبران آفریقایی مدعی شد که روسیه «در حقیقت از این کودکان محافظت می‌کند».

آقای پوتین گفت: «آنها ترسیده بودند. ما آنها را از منطقه جنگی خارج کردیم. جان آنها را نجات دادیم و سلامتی آنها را حفظ کردیم».

این در حالی است که سازمان ملل متحد می‌گوید شواهدی در دست دارد که از انتقال غیرقانونی صدها کودک اوکراینی به خاک روسیه حکایت دارد.

پرونده انتقال اجباری صدها کودکان اوکراینی به خاک روسیه موجب اعلام جرم علیه ولادیمیر پوتین در دادگاه کیفری بین‌المللی شده و رئیس‌جمهوری روسیه به همین علت به ارتکاب جنایت جنگی علیه کودکان اوکراینی متهم شده است.

سیریل رامافوسا که به عنوان نماینده رهبران آفریقا دراین جلسه سخن می‌گفت همچنین به ولادیمیر پوتین درباره تبعات جنگ اوکراین بر قاره آفریقا هشدار داد.

او گفت: «این جنگ نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. همه جنگ‌ها بالاخره در یک مقطعی باید فیصله یابند. و ما اینجا هستیم که پیام بسیار آشکاری را منتقل کنیم، این که ما خواستار پایان این جنگ هستیم».

جنگ در اوکراین عرضه و صادرات کود شیمیایی و کشاوزی از روسیه به آفریقا را با مشکلات جدی روبرو کرده است و در نتیجه تولیدات کشاورزی و عرضه محصولات غذایی را برای آفریقا که با مشکلات فراوانی در این زمینه روبروست، دشوار کرده است.

با این حال، ولادیمیر پوتین در این جلسه بلوک غرب را سزاوار ملامت در ارتباط با اختلال در صادرات غله دانست و گفت که بنابر توافقی که با سازمان ملل متحد حاصل شده تنها ۳ درصد از محصولات روسیه اجازه صادرات از طریق دریای سیاه به مقصد کشورهای فقیر دارند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.