روابط ایران و روسیه به‌طور فزاینده‌ای «مهلک» شده است

0 12وزیر خارجه آمریکا می‌گوید روابط ایران و روسیه به‌صورت فزاینده‌ای «مهلک و مایه نگرانی» شده است.

آنتونی بلینکن روز شنبه ۲۹ بهمن در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» گفت: شاهدیم که ایران پهپادهایی در اختیار روسیه قرار داده است که برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی و کشتن شهروندان اوکراینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

او در ادامه تصریح کرد: ما برای افشاء، اقدام علیه آن و اعمال تحریم‌ها کار کرده‌ایم: «روابط ایران و روسیه به‌صورت فزاینده‌ای مهلک شده است».

آمریکا، کانادا، بریتانیا و اتحادیه اروپا تاکنون چند بسته تحریمی علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی به خاطر ارسال صدها پهپاد به روسیه اعمال کرده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه طی ماه‌های گذشته ادامه داشته و البته این رابطه، یک جاده دوطرفه است، به‌طوری که روسیه نیز در ازای دریافت پهپادهای ایرانی به این کشور جنگنده پیشرفته تحویل می‌دهد.

او گفت: تحویل جنگنده‌های روسی به ایران احتمالا به زودی انجام شود و این موضوع ایران را به تهدیدی بزرگتر تبدیل خواهد کرد.

روزنامه «نیویورک تایمز» روز ۲۸ بهمن در گزارشی با تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای از «پایگاه زیرزمینی عقاب ۴۴» ایران نوشته بود که جمهوری اسلامی احتمالا در حال آماده شدن برای دریافت جنگنده روسی سوخو- ۳۵ است.

رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی ایران روز ۱۸ بهمن تصاویری و ویدئویی از یک پایگاه زیرزمینی نیروی هوایی با نام «عقاب ۴۴» منتشر کردند و گفتند که این پایگاه قادر است انواع جنگنده‌های شکاری و بمب‌افکن و همچنین پهپادها را «پذیرش و عملیاتی» کند.

نیویورک تایمز در گزارش خود در مورد این پایگاه زیر زمینی ایران نوشته است وجود یک ماکت در مقیاس و اندازه واقعی یک جنگنده سوخو- ۳۵ روسیه در محوطه پایگاه عقاب ۴۴، خوش‌بینی مقامات جمهوری اسلامی برای دریافت چنین جنگنده‌هایی از روسیه را نشان می‌دهد.

آقای بلینکن در ادامه گفته است این موضوع را با شرکای بین‌المللی خود در میان گذاشته‌ایم و رابطه‌ای که میان ایران و روسیه پدید آمده، باعث نگرانی‌ فزاینده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: آنچه ما در طول سال‌ها از فعالیت‌های مخرب ایران در منطقه دیده‌ایم، اکنون در حال گسترش به سایر نقاط جهان است که جنگ اوکراین یک نمونه آن بوده و این البته یک نگرانی واقعی است.

او افزود: ایران همچنین مخالفان خود در ایالات متحده آمریکا را هدف قرار می‌دهد: «همان‌طور که می‌دانید اخیرا چند نفر به خاطر تلاش نافرجام برای ترور یک روزنامه‌نگار ایرانی در نیویورک که مخالف رژیم است، بازداشت شدند».

اشاره او به بازداشت چند عضو یک تیم تبهکار به اتهام تلاش برای ترور مسیح علی‌نژاد، فعال سیاسی ساکن آمریکا، است.

با استفاده از گزارش‌ سی‌بی‌اس و رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.