رودخانه‌ای پر از جسد؛ چهره مرگ‌بار داعش در حاکمیت طالبان

0 12


حمدالله مخلص

منبع تصویر، Alhijra

توضیح تصویر،

حمدالله مخلص، فرمانده نیروهای ویژه طالبان که شامگاه ۱۵ آگوست/اوت ۲۰۲۱ وارد کابل شد و سپس وارد دفتر کار رئیس جمهور در ارگ شد

در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ حمدالله مخلص از فرمانده‌هان مطرح طالبان با شماری از نیروهای تحت امرش وارد ارگ ریاست جمهوری افغانستان شد و پشت میزی نشست که تا سه چهار ساعت قبل متعلق به محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهوری بود. آقای غنی وقتی حوالی ساعت دو بعد از ظهر آن‌روز سوار بر هلی‌کوپتر در حال فرار از افغانستان بود، می‌توانست نیروهای طالبان را ببیند که پشت دروازه‌های کابل منتظر ورود به پایتخت هستند، از جمله نیروهای حمدالله مخلص را که پس از تصرف ارگ، “فاتح کابل” نام گرفت.   

در تاریخ دو نوامبر، حدود دو و نیم ماه بعد، پنج نفر مسلح به شفاخانه نظامی محمد داوودخان در کابل حمله کردند. در آن‌زمان حمدالله مخلص فرمانده قل اردو/ سپاه طالبان در کابل شده بود. او به مکان حمله رفت و در همان‌جا کشته شد. این اولین فرمانده و چهره مهم طالبان بود که پس از حاکمیت دوباره‌شان کشته می‌شد. کانال تلگرامی اعماق، بازوی رسانه‌ای داعش همان‌روز مسئولیت حمله را برعهده گرفت و گفت: یک “قیادی بارز” (فرمانده برجسته) طالبان را کشته‌اند.  

این حمله در ماهی رخ داد که طالبان شاهد بیشترین حملات شاخه خراسان داعش بودند.
 
داده‌ها و اطلاعات اعماق نشان می‌دهد که در آن ماه شاخه خراسان داعش هر روز یک حمله را انجام داده است.
 
چهار و نیم ماه پایانی سال ۲۰۲۱ اوج حملات داعش در افغانستان بوده است. این گروه مدعی است که در ماه سپتامبر ۲۱ مورد حمله، در اکتبر ۲۸ حمله، در نوامبر ۳۰ حمله و در دسامبر ۲۸ حمله را در نقاط مختلف افغانستان انجام داده است.   

منبع تصویر، AMAQ

توضیح تصویر،

تصویری که داعش از چند لحظه پیش از حمله به بیمارستان سردار داود کابل منتشر کرده است

سال ۲۰۲۲ هم داعش حملات مرگ‌بار خود را ادامه داده است. در مجموع پس از حاکمیت دوباره طالبان و در یک بازه حدودا یک و نیم ساله جنگجویان داعش دست‌کم ۲۶۰ مورد حمله را در چندین ولایت افغانستان انجام داده‌اند. ماه‌های اپریل، مه و ژوئن شاهد بیشترین حملات این گروه بوده است؛ به ترتیب ۲۴، ۲۲ و ۲۰ مورد حمله.  

چهار ماه پایانی سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که شاخه خراسان داعش از وضعیت بحرانی افغانستان استفاده کرده است. این ماه‌ها، نخستین ماه‌های حاکمیت طالبان بود.

در این مدت از یک‌طرف نیروهای امنیتی نظام قبلی از هم ‌پاشیده بود، و از طرف دیگر شبه‌نظامیانی بر سر کار آمده بودند که طی حدود دو دهه گذشته اصلی‌ترین کارویژه‌اش ایجاد ناامنی بود، اما حالا در جایگاه تامین امنیت نشسته بودند؛ کاری که تجربه چندانی در این زمینه نداشتند.

در ماه‌های بعد اما ورق برگشت. آمارهای داعش نشان می‌دهد که حملات شاخه خراسان این گروه در مدت زمان مشابهی یعنی ماه‌های سپتامبر، اکتبر، نوامبر و دسامبر در سال ۲۰۲۲ چند برابر کاهش یافته است. مثلا این گروه در ماه نوامبر ۲۰۲۱ توانست ۳۰ مورد حمله انجام دهد اما این رقم در ماه مشابهی در سال گذشته فقط ۳ مورد حمله بوده است.  

نیروهای طالبان چه کردند که در کمتر از چند ماه حلقه فعالیت داعش چند برابر تنگ‌تر شده است؟
شاید بخشی از پاسخ این سئوال را بتوان از داخل کانال آب دَرونته در ننگرهار پیدا کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.