روز چهلم جنگ؛ نیروهای اسرائیلی وارد بیمارستان الشفا در نوار غزه شدند

0 5


نیروهای اسرائیلی روز چهارشنبه ۲۴ آبان پس از پنج روز درگیری با نیروهای حماس در محوطه و اطراف بیمارستان الشفا غزه، وارد ساختمان آن شدند.

خبرگزاری رویترز از قول شاهدان عینی گزارش داده است که نظامیان اسرائیلی بدون هیچ درگیری در داخل ساختمان بیمارستان شفا، در حال جستجوی اتاق‌های آن هستند و با خود برخی کمک‌های انساندوستانه نیز آورده‌اند.

طی روزهای گذشته نیروهای اسرائیلی درگیر نبردی سنگین در محوطه و اطراف این بیمارستان بودند و می‌گویند نیروهای حماس بیمارستان شفا را به مقر عملیات و حملات خود تبدیل کرده و زیر ساختمان آن تونل‌های نظامی وجود دارد.

منابع اطلاعاتی آمریکا نیز این موضوع را تایید کرده و ۲۷ کشور اروپایی روز دوشنبه به‌اتفاق آراء، گروه افراطی حماس را به‌دلیل آنچه استفاده از بیمارستان‌ها و افراد غیرنظامی به عنوان «سپر انسانی» در جنگ با اسرائیل خواندند، محکوم کردند.

حماس این موضوع را رد کرده و آن را «تبلیغات دروغین اسرائیل» خوانده است.

یک سرباز اسرائیلی در کنار جعبه‌هایی که گفته می‌شود حاوی کمک‌های دارویی و غذای کودک برای بیمارستان شفا در غزه است

یک سرباز اسرائیلی در کنار جعبه‌هایی که گفته می‌شود حاوی کمک‌های دارویی و غذای کودک برای بیمارستان شفا در غزه است

ارتش اسرائیل می‌گوید نیروهایش پس از کشتن شبه‌نظامیان حماس در درگیری‌های بیرون از بیمارستان، «سلاح‌ها و تجهیزات تروریستی» را در داخل محوطه بیمارستان کشف کردند، اما هیچ درگیری و اصطکاکی با غیرنظامیان، بیماران یا کارکنان بیمارستان شفا وجود نداشته است.

ارتش اسرائیل گفت: «نیروهای ما قبل از ورود به بیمارستان با مواد منفجره و نیروهای تروریستی مواجه شدند و درگیری رخ داد که در آن تروریست‌ها کشته شدند».

شاهدان عینی نیز در گفت‌وگو با رویترز تایید کرده‌اند که در داخل بیمارستان وضعیت آرام است و تنها در برخی مواقع صدای شلیک پراکنده شنیده می‌شود.

ارتش اسرائیل همچنین تصاویری از جعبه‌های «کمک‌های دارویی و غذای کودک» منتشر کرده‌اند که همراه با تانک‌ها به بیمارستان منتقل شده است: «تیم‌های پزشکی ما و سربازان مسلط به زبان عربی اسرائیل در صحنه هستند تا اطمینان حاصل کنند این تجهیزات به‌دست نیازمندان می‌رسد».

قطع برق بیمارستان طی هفته‌های گذشته به خاطر نبود سوخت و کمبود شدید دارو و تجهیزات پزشکی، همراه با درگیری‌ شدید بین نیروهای حماس و اسرائیلی در اطراف بیمارستان، با نگرانی شدید جامعه جهانی مواجه شده بود.

مقامات غزه می‌گویند بسیاری از بیماران از جمله سه نوزاد تازه متولد شده در روزهای اخیر در نتیجه محاصره بیمارستان توسط نظامیان اسرائیل جان خود را از دست دادند.

احمد المحلاتی، جراح فلسطینی و از کارکنان بیمارستان شفا، سه‌شب شب در تماس با خبرگزاری رویترز گفته بود که کادر پزشکی از ترس بمباران، در محوطه بیمارستان پنهان شده‌اند.

رویترز می‌نویسد با صدای این پزشک شلیک متمادی نیز شنیده می‌شد؛ صدایی که آقای المحلاتی آن را شلیک تانک‌ها توصیف کرده بود.

او گفته بود: «یکی از تانک‌ها از دروازه اصلی شرقی وارد بیمارستان شده و جلوی بخش اورژانس پارک کرده است».

به گفته او، اسرائیلی‌ها از قبل به مدیریت بیمارستان گفته بودند قصد ورود به ساختمان را دارند.

یک شاهد عینی دیگر به رویترز گفته است نظامیان اسرائیل ساعت ۳:۰۰ صبح چهارشنبه وارد بیمارستان شدند، اما هیچ درگیری در داخل ساختمان اتفاق نیفتاد.

مارتین گریفیث، رئیس آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه با انتشار پیامی در شبکه ایکس گفت «بیمارستان‌ها میدان جنگ نیستند».

او گفت حفاظت از نوزادان، بیماران، کادر پزشکی و همه غیرنظامیان باید در اولویت باشد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، رادیو فردا/ د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.