روسیه به بندر اودسا در اوکراین حمله «تلافی‌جویانه» انجام داد

0 12اوکراین گفت که نیروهای این کشور پهپادها و موشک‌های کروز روسیه را که در سحرگاه روز سه‌شنبه ۲۶ تیر، بندر اودسا در دریای سیاه را هدف قرار داد، منهدم کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، مسکو این حمله را «مجازات» حمله‌ به پل کرچ که روسیه را به شبه‌جزیره کریمه متصل می‌کند، عنوان کرده است. این پل روز دوشنبه ۲۵ تیر، در حمله‌ای که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به اوکراین نسبت داده است، آسیب دید.

فرماندهی جنوب ارتش اوکراین گفت روس‌ها ابتدا با شلیک ۲۵ پهپاد انفجاری به دنبال فرسایش پدافند هوایی اوکراین بودند و سپس اودسا را با شش موشک کروز «کالیبر» هدف قرار دادند.

مقامات اوکراینی می‌گویند هر شش موشک و پهپادها توسط پدافند هوایی منطقه اودسا و سایر مناطق در جنوب این کشور سرنگون شدند.

آنها گفتند بقایای موشک‌ها و موج‌های تراکمی آنها، به برخی از تأسیسات بندری و چند ساختمان مسکونی آسیب وارد آورد و یک مرد مسن را نیز در خانه‌اش مجروح کرد.

وزارت دفاع روسیه نیز گفت «حمله تلافی جویانه» این کشور با تسلیحات دقیق، از سمت دریا علیه تاسیسات نظامی اوکراین در نزدیکی اودسا و میکولائیف انجام شد.

این وزارت‌خانه گفت روسیه اهدافی که «حملات تروریستی» علیه روسیه را آماده می‌کردند، منهدم کرد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، پهپادهای دریایی و یک مرکز در یک کارخانه کشتی‌سازی که این پهپادها را تولید می‌کردند، هدف قرار گرفتند.

این وزارت‌خانه گفت همچنین به انبارهای سوخت اوکراین در نزدیکی این دو شهر حمله کرد.

آسوشیتدپرس اشاره کرد که تأیید ادعاهای هر دو کشور به طور مستقل ممکن نبوده است.

روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی، شبه جزیره کریمه را به طور از طریق برگزاری یک همه‌پرسی که از سوی جامعه جهانی پذیرفته نشد، ضمیمه خاک خود کرد.

پل کرچ در سال ۲۰۲۲ میلادی نیز هدف حمله قرار گرفته بود و ماه‌ها نیاز به تعمیرات داشت. مقامات اوکراین تاکنون مسئولیت حمله به پل کرچ را بر عهده نگرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.