روسیه در ازای دریافت ده‌ها پهپاد انتحاری، «۱۴۰ میلیون یورو و تسلیحات غربی» به ایران داده است

0 12شبکه تلویزیونی بریتانیایی «اسکای‌نیوز» شامگاه سه‌شنبه ۱۷ آبان به نقل از «یک منبع امنیتی» که نام او را فاش نکرد، گزارش داد که روسیه در برابر دریافت ده‌ها پهپاد انتحاری از ایران، ۱۴۰ میلیون یورو پول نقد و مجموعه‌ای از تسلیحات پیشرفته آمریکایی و بریتانیایی که برای اوکراین ارسال شده و به‌دست روسیه افتاده بود، را به ایران تحویل داد.

به گزارش اسکای‌نیوز، این «منبع امنیتی» تصاویر ماهواره‌ای از فرود دو فروند هواپیمای ایلوشین روسی را در ساعت هفت بامداد روز ۲۹ مرداد امسال در فرودگاه مهرآباد تهران، به این شبکه نشان داد و گفت که هواپیماها حامل پول نقد و تجهیزات نظامی آمریکایی و بریتانیایی بود.

این منبع ارزیابی کرده که سپاه پاسداران قصد دارد تجهیزات نظامی پیشرفته آمریکایی و بریتانیایی که روسیه به ایران تحویل داده است را «مهندسی معکوس» کرده و مشابه آن‌ها را در صنایع نظامی خود بسازد.

جمهوری اسلامی ایران سابقه‌ای طولانی در ساخت سلاح از طریق «مهندسی معکوس» دارد که نمونه مهم آن، تولید پهپادهایی پس از فرو نشاندن یک فروند پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی از مدل آر‌.کیو- ۱۷ در زمان ریاست‌جمهوری باراک اوباما بود.

«منبع امنیتی» اسکای‌نیوز افزوده است: تجهیزات رزمی که روسیه در جنگ اوکراین به‌دست آورده و از سوی آمریکا و بریتانیا برای مدافعین اوکراینی ارسال شده بود، اکنون در دست سپاه پاسداران است.

این تجهیزات از جمله شامل سه نوع موشک هدایت‌شونده ضد تانک و ضد نفربر از نوع جاولین ساخت آمریکا، مدل جدید موشک زمین به هوای آمریکایی استینگر و نیز موشک سبکِ نسل نوینِ ضد تانکِ دوش‌پرتاب از نوع ان‌ال‌ای‌دبلیو بوده است.

«منبع» یاد شده می‌گوید دو فروند هواپیمای ایلوشین روسی ساعت سه بعدازظهر روز ۲۹ مرداد پس از تحویل پول نقد و تسلیحات مزبور، با ۱۶۰ فروند پهپاد، شامل صد فروند از نوع «شاهد ۱۳۶»، به روسیه بازگشتند.

پهپادهای انتحاری تحویلی از سوی ایران به روسیه در سه ماه گذشته بخش مهمی از کارزار جنگی مسکو علیه اوکراین بودند که از جمله برای حمله به غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی در کی‌یف و ده‌ها شهر اوکراین به کار برده شد.

پس از هفته‌ها تکذیب جمهوری اسلامی ایران، حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی در آغاز این هفته مدعی شد که تهران «تنها شماری معدود» پهپاد، و آن هم «پیش از جنگ اوکراین» به روسیه تحویل داده بود.

ولودمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، ساعاتی پس از ادعای حسین امیرعبداللهیان، تاکید کرد که ایران «دروغ می‌گوید» و مدافعین اوکراینی روزانه دست‌کم ده پهپاد ایرانی را ساقط می‌کنند.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا بعید ندانسته‌اند که روسیه در صدد دریافت موشک ساخت ایران نیز باشد. ایران نیت تحویل موشک را تکذیب کرده است اما نظر به سابقه جمهوری اسلامی، اوکراین، آمریکا و ناتو برای این انکارهای تهران اعتباری قائل نیستند.

وادیم پریستایکو، سفیر اوکراین در بریتانیا، به اسکای‌نیوز گفت که در صورت تایید گزارش‌ها در مورد قریب‌الوقوع بودن تحویل موشک به روسیه، اوکراین «با یک تهدید واقعی» جدید روبرو می‎‌شود.

اوکراین، آمریکا و ناتو تاکید کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران با معامله پهپادی، خود را شریک میدانی تجاوز روسیه به اوکراین کرده و در کشتن غیرنظامیان اوکراینی مسئولیت مستقیم دارد.

با این حال، گزارش اسکای نیوز مبنی بر اقدام روسیه در تحویل تجهیزات پیشرفته آمریکایی و بریتانیایی به ایران، نگرانی این دو کشور را نسبت به برنامه‌های نظامی جمهوری اسلامی ایران بیشتر خواهد کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.