روسیه می‌گوید حمله بزرگ پهپادی اوکراین را خنثی کرده است؛ افزایش نگرانی از کمبود تسلیحاتی کی‌یف

0 8وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه ۱۲ مهر گفت پدافند ضد‌هوایی این کشور شب گذشته ۳۱ پهپاد اوکراین را در حمله گسترده‌ای به نواحی مرزی روسیه سرنگون کرده است. همزمان ابهام و نگرانی در مورد تامین تسلیحات مورد نیاز اوکراین از سوی حامیان غربی این کشور افزایش یافته است.

به نظر می‌رسد حمله پهپادی شب گذشته بزرگترین مورد از حملات اوکراین به خاک روسیه از شروع تهاجم نظامی مسکو در حدود ۲۰ ماه پیش بوده است. تاکنون گزارشی از تلفات و خسارات ناشی از این حملات منتشر نشده است.

مسکو در اثبات ادعای خود در مورد سرنگون کردن ۳۱ پهپاد اوکراینی هیچ شواهدی ارائه نداد.

وزارت دفاع روسیه در بخش دیگری از بیانیه خود گفت جنگنده‌های این کشور تلاش نیروهای اوکراینی برای پیاده شدن در سواحل غربی شبه جزیره کریمه را خنثی کرده‌اند. سربازان اوکراینی سوار بر یک قایق تندرو و سه جت اسکی سعی داشتند خود را به دماغه تارخانکوت برسانند.

مقامات اوکراینی در این مورد اظهار‌نظر نکرده‌اند و خبرگزاری‌های بین‌المللی نمی‌توانند ادعاهای وزارت دفاع روسیه را به‌طور مستقل تایید کنند.

ضد‌حملات اوکراین که حدود سه ماه پیش آغاز شد به کندی پیش می‌رود و همزمان ابهام در مورد ابعاد کمک نظامی به اوکراین در آینده و بروز شکاف در حمایت کشورهای غربی از کی‌یف بیش از گذشته مشهود است.

دریادار راب باوئر، رئیس کمیته نظامی ناتو، در مورد کمبود ذخایر تسلیحات هشدار داد و گفت: «خالی شدن انبارها مشهود است.»

با توجه به چشم‌انداز تداوم جنگ فرسایشی در طول پائیز و زمستان و حتی سال آینده او در مجمع امنیتی ورشو از صنايع تسلیحاتی خواست که تولید خود را با سرعت بیشتری افزایش دهند.

سخنان دریادار باوئر به نگرانی و ابهام در مورد تداوم کمک نظامی به اوکراین افزوده است. برکناری بی‌سابقه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در روز سه‌شنبه که به نظر می‌رسد یکی از دلایل آن اختلاف نظر در مورد بودجه کمک نظامی به اوکراین بوده عامل دیگر افزایش این نگرانی است.

دولت آمریکا تاکنون بزرگترین تامین‌کننده تسلیحات اوکراین بوده است ولی گروهی از جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا و بسیاری از رای‌دهندگان این حزب با ادامه ارسال تسلیحات برای اوکراین مخالفند.

پنتاگون به کنگره آمریکا هشدار داده که برای جایگزین کردن تسلیحاتی که به اوکراین داده است با کسری بودجه مواجه است.

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهور اوکراین، به شکل علنی انگیزه آنچه را که «نخبگان محافظه‌کار غرب» نامید زیر سئوال برد.

او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «چرا شما مصرانه با نابودی ارتش روسیه که وحشتناک بوده است مخالفید.»

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، به خاطر همین نگرانی‌ها روز سه‌شنبه با هدف هماهنگ کردن ادامه حمایت از اوکراین با رهبران ژاپن، کانادا و متحدان اروپایی واشینگتن تلفنی گفتگو کرد.

در بودجه موقتی که کنگره آمریکا با عجله تنظیم کرد و روز جمعه به امضای رئیس‌جمهور رسید هزینه‌های جاری دولت فدرال تصویب شد ولی میلیاردها دلار از بودجه کمک نظامی به اوکراین کاسته شد.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه صدای آژیر حمله هوایی در سراسر روسیه به گوش رسید و شبکه‌های تلویزیونی نیز چند دقیقه برنامه‌های عادی خود را قطع کردند.

این هشدار تمرينی بخشی از برنامه یک روزه برای سنجش میزان آمادگی نهادهای امداد و دفاع غیرنظامی روسیه بود.

رسانه‌های روسیه گزارش دادند که این برنامه تمرینی متناسب با احتمال وقوع جنگ بین قدرت‌های هسته‌ای تنظیم شده بود و بر مبنای سناريويی تنظيم شده بود که ۷۰ درصد از خانه‌ها و تمامی زیرساخت‌ها نابود و بخش گسترده‌ای از خاک کشور تحت تاثیر مواد رادیو‌اکتیو قرار گرفته است.

مقامات روسیه بارها هشدار داده‌اند که ادامه حمایت نظامی غرب از اوکراین خطر وقوع جنگ مستقیم بین روسیه و ناتو را افزایش داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.