رونمایی از نخستین کتاب سفالی برجسته ایران و جهان در نمایشگاه گردشگری

0 12


اولین کتاب سفالی برجسته ایران و جهان در نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران اثر زوج هنرمند خوزستانی رونمایی می‌شود.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان خبر از رونمایی نخستین کتاب سفالی برجسته ایران و جهان در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته داد.

شکرالله قاسنی افزود:

در این نمایشگاه تخصصی از نخستین کتاب سفالی  برجسته ایران و جهان که نتیجه فعالیت هنرمندانه یک زوج خوزستانی است، رونمایی خواهد شد.

وی ادامه داد:

این کتاب سفالی توسط سید مهدی موسوی و فاطمه آورند شامل ۱۴۰ رباعی حکیم عمر خیام در قالب نقش کوزه و تابلو خشتی است، تهیه شده است.

معاون صنایع دستی  اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان  با اشاره به حضور ۱۴ هنرمند و صنعتگر خوزستانی در سی‌وششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تهران گفت:

کپوبافی دزفول، احرامی‌بافی شوشتر، بوریابافی رُفیع، دست‌بافته‌های عشایری اندیکا و مینای صبی اهواز به‌عنوان شهرهای ملی در حوزه صنایع دستی و در قالب هفت غرفه شاهد معرفی بخشی از هنر دستان صنعتگران خوزستانی خواهد بود.

قاسمی  افزود:

در کنار معرفی هنرهای ملی این شهرها، گلیم و سفال شهرستان ایذه و حصیر شادگان نیز دارای آثار متنوعی در رویداد نمایشگاهی امسال خواهند بود و تلاش ما بر این است ضمن معرفی این آثار، به‌زودی با تشکیل دو پرونده جدید، ایذه و شادگان را نیز به‌عنوان شهرهای ملی، به‌ترتیب در رشته‌های گلیم‌بافی و حصیربافی، معرفی و به یاری خدا به ثبت برسانیم.

وی  ادامه داد:

در این نمایشگاه از ۵۶ اثر صنایع دستی که سال گذشته موفق به کسب نشان ملی شدند نیز رونمایی خواهیم داشت.

 Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.