رویای هاب انرژی شدن ایران؛ شاید وقتی دیگر

0 8


  • نویسنده, امید شکری
  • شغل, تحلیلگر انرژی
صنعت نفت و گاز ایران

منبع تصویر، Getty Images

صادرات انرژی نقش متفاوتی در سیاست خارجی ایران و روسیه ایفا می‌کند. مسکو بارها از صادرات انرژی برای رسیدن به اهداف ژئوپلتیک بهره گرفته است و این در حالی است که جمهوری اسلامی به خاطر سیاست خارجی خود در این ۴ دهه بارها با تحریم‌های متعدد روبرو شده است.

این تحریم‌ها باعث شده است هم میزان ظرفیت تولید نفت و گاز ایران به تدریج کاهش یابد و ایران نتواند از صادرات انرژی به عنوان ابزار قدرت در عرصه روابط بین‌الملل بهره گیرد، و هم حتی با توجه به ناترازی موجود در تولید و مصرف گاز طبیعی با بحران انرژی روبرو شود.

انرژی در ظاهر نقش مهمی در روابط ایران و روسیه داشته است. اولین نیروگاه اتمی ایران پس از بارها تاخیر توسط روسیه احداث شد. ایران و روسیه در بازار نفت رقیب هم هستند و اگر ایران می‌توانست ظرفیت تولید گاز طبیعی خود را افزایش دهد و مصرف داخلی را مدیریت نماید در صورت رفع تحریم‌ها در بازار منطقه‌ای گاز طبیعی هم می‌توانست رقیب روسیه باشد.

باید در نظر داشت که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه صنعت انرژی ایران، نفت خام اورال روسیه جایگزین بخشی از سهم نفت ایران در بازار شده بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.