رژیم می‌خواهد «بهترین‌های آینده ایران» را نابود کند

0 18رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نگرانی خود را از خطر اجرای قریب الوقوع یک حکم اعدام دیگر در ایران ابراز کرد.

سناتور باب منندز روز سه‌شنبه ۳۰ آذر با انتشار توییتی ضمن ابراز نگرانی از خطر اعدام حسین محمدی، بازیگر تئاتر، بازداشت و صدور حکم اعدام برای جوانانی را که در اعتراضات جاری دستگیر شده‌اند به شدت محکوم کرد.

این سناتور ارشد در این توییت تلاش جمهوری اسلامی برای نابود کردن «بهترین‌های آینده ایران» را دلیل دلیل این احکام اعدام و حبس دانست و نسبت به خطر قریب‌الوقوعی که جان حسین محمدی و تعداد بیشماری دیگر را تهدید می‌کند، هشدار داد.

حسین محمدی روز چهاردهم آبان در ارتباط با قتل روح الله عجمیان، بسیجی کشته‌شده در حاشیه مراسم چهلم حدیث نجفی، از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر، در منزل مسکونی‌اش در کرج بازداشت شد.

در این مراسم که روز دوازدهم آبان در آرامستان بهشت سکینه با حضور هزاران نفر برگزار شد، معترضان با بستن خیابان ها و آتش زدن ماشین پلیس خشم خود را نشان دادند و تعدادی از شرکت کنندگان بازداشت شدند.

در این پرونده ابتدا نام یازده نفر و سپس پانزده نفر به عنوان متهم مطرح شد و نام حسین محمدی در جلسه سوم دادگاه به طور ناگهانی به پرونده اضافه شد و نماینده دادستان او را به افساد فی‌الارض متهم کرد.

در پایان این دادگاه پنج نفر، از جمله حسین محمدی، به اعدام محکوم و ۱۱ نفر دیگر، از جمله سه نوجوان ۱۸ سال به حبس‌های طولانی مدت تا ۲۵ سال محکوم شدند.

برخی نهادهای صنفی هنرهای نمایشی از جمله انجمن های بازیگران و کارگردانان تئاتر ایران در بیانیه هایی خواستار توقف اجرای حکم اعدام حسین محمدی شده اند. سعید روستایی کارگردان سینمای ایران در اینستاگرام خود در واکنش به این حکم نوشته: «این بازیگر توانا، خشونت را، حتی نمی‌تواند بازی کند چه برسد به این که بخواهد خشونتی بکند که حکمش اعدام باشد.»

در ادامه تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از اعدام معترضان در ایران کاتالین گنبورگ، نماینده پارلمان آلمان، کفالت سیاسی حسین محمدی را بر عهده گرفته است.

حسین محمدی در سال ۱۳۹۸ در جشنواره خلاق دانشگاهی جایزه بهترین بازیگر مرد را برای بازی در نمایش «چهل لُم» دریافت کرد. او در چهلمین جشنواره تئاتر فجر با بازی در نمایش « هفت تا نه و نیم» به کارگردانی مریم خلیلی ، جایزه رتبه برتر بخش «دگرگونه‌های اجرایی» را به دست آورد. او در چندین فیلم کوتاه نیز نقش‌آفرینی کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.