زلزله ترکیه – سوریه؛ بیش از ۴ میلیون مخالف دولت بشار اسد در مناطق زلزله‌زده از کمک محروم مانده‌اند

0 13


توضیح ویدئو،

تصاویر هوایی از وسعت و شدت خرابی در ترکیه و سوریه حکایت دارد

در حالی که عملیات آواربرداری و امداد به ۱۰ شهر زلزله‌زده ترکیه همچنان ادامه دارد، صدها هزار نفر در شمال‌غربی سوریه که کنترل آن با شورشیان مخالف دولت بشار اسد است، با مشکلات متعدد از جمله عدم دسترسی گروه‌های امداد و نجات خارجی به این مناطق روبرو هستند.

ایموگن فولکز، گزارشگر بی‌بی‌سی در ژنو می‌گوید در حالی که تیم‌های بین‌المللی جستجوگر با ادوات سنگین آواربرداری برای کمک به عملیات نجات وارد ترکیه شده‌اند، تنها مسیر رسیدن این تیم‌ها به مناطق آسیب دیده در شمال‌غربی سوریه با مشکلات سیاسی-نظامی روبرو شده است.

«در ترکیه نیاز به امداد بسیار حیاتی و مهم است اما همین میزان از اهمیت و اضطرار هم متوجه شمال غرب سوریه است. در این مناطق، حدود ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر که اغلب آنها زن و بچه هستند، حتی قبل از زلزله هم با کمک‌های بین‌المللی انساندوستانه روزگار می‌گذراندند».

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید ارسال کمک‌های خارجی به این مناطق نیازمند کسب مجوز از دولت سوریه در دمشق و یا مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد است که این دومی را روسیه (به عنوان عضو صاحب حق وتو در شورای امنیت) بارها مانع آن شده است.

نهادهای امدادرسان سازمان ملل متحد نگرانند که مشکلات سیاسی و نظامی در این مناطق موجب تاخیر در رسیدن کمک‌های انساندوستانه به زلزله‌زدگان در این مناطق شود.

سازمان ملل امروز – سه‌شنبه ۷ فوریه – رسما خواست که سیاست نباید مانعی بر سر تلاش‌ها برای نجات «جان آدم‌ها» ‌شود.

ایموگن فولکز می‌گوید معمولا «بعد از هر زمین لرزه یک بازه زمانی ۷ روزه برای نجات زیر آوارماندگان وجود دارد. فعلا دو روز از این هفت روز از دست رفته».

بیشتر بخوانید:

توضیح ویدئو،

تصاویر پهپادی تخریب کامل یک مجموعه ساختمانی در ادلب سوریه را نشان می‌دهند

هنگام وقوع زلزله چه کنیم؟

اگر در داخل ساختمان هستید از پنجره‌ها، کمدهای بزرگ، شومینه و همچنین اشیای سنگین دوری کنید؛ زیر میز ناهارخوری یا میز تحریر پناه بگیرید؛ اگر در مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید در هنگام لرزش بسمت بیرون یا پایین راه‌ پله‌ها ندوید و از آشپزخانه دوری کنید.

اگر در بیرون از ساختمان هستید به فضای باز بروید و از ساختمان‌ها، کابل‌های برق، دودکش و هرچیزی که ممکن است به روی شما بیافتد دوری کنید.

اگر در حال رانندگی هستید، خودروی خود را با احتیاط متوقف کنید و تا می‌توانید از ترافیک فاصله بگیرید؛ به هیچ وجه زیر پل و زیر درختان، دکل‌های برق یا چراغ‌های راهنمایی توقف نکنید و تا زمانی که لرزش متوقف نشده از خودرو خارج نشوید.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.