زلنسکی می‌گوید جت‌های اف-۱۶ او را «مطمئن» کرده روسیه بازنده این جنگ خواهد بود

0 8ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، روز دوشنبه در دانمارک گفت که وعده تحویل جنگنده‌های آمریکایی اف-۱۶ باعث شده تا اطمینان یابد اوکراین می‌تواند به تهاجم روسیه پایان بدهد.

دانمارک و هلند یک روز قبل از آن اعلام کرده بودند که هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ به کی‌یف تحویل خواهند داد و در گام نخست نیز شش فروند از این جنگنده‌ها احتمالا اوایل سال آینده میلادی به اوکراین منتقل می‌شود. واشینگتن در آستانه سفر آقای زلنسکی به کپنهاگ ارسال این جت‌های جنگی به اوکراین را تصویب کرده بود.

زلسنکی خطاب به هزاران نفر از مردمی که مقابل پارلمان دانمارک برای شنیدن سخنرانی او تجمع کرده بودند، گفت: «ما امروز مطمئنیم که روسیه بازنده این جنگ خواهد بود.»

روسیه پیش از این هشدار داده بود که ارسال این جت‌ها به اوکراین به آتش جنگی که اکنون حدود هجده ماه از آعاز آن می‌گذرد، خواهد دمید. نیروهای روسیه حدود یک پنجم خاک اوکراین را اشغال کرده‌اند و کی‌یف به سختی تلاش می‌کند آنها را به عقب براند.

ولادیمیر باربین، سفیر روسیه در دانمارک در بیانیه‌ای گفت: «این واقعیت که دانمارک اکنون تصمیم گرفته است به اوکراین هواپیمای اف-۱۶ اهدا کند، به تشدید این جنگ منجر خواهد شد.»

وی افزود: «دانمارک با پنهان شدن در پشت این فرضیه که خود اوکراین باید شرایط صلح را تعیین کند، و همچنین با اقدامات و اظهارات خود به دنبال این است که اوکراین هیچ راهی به جز ادامه رویارویی نظامی با روسیه نداشته باشد.»

ارتش اوکراین می‌گوید که جت‌های اف-۱۶ برای موفقیت‌آمیز بودن ضدحمله‌های آن که به کندی پیش می‌رود، حیاتی است، زیرا مانع حمله جنگنده‌های روسی به نیروهای اوکراینی می‌شود.

رسانه‌های اوکراینی به نقل از یوری ایهنات، سخنگوی نیروی هوایی این کشور، نوشته‌اند که «برتری در هوا، کلید پیروزی در زمین است.»

در این حال یاکوب المان-جنسن، وزیر دفاع دانمارک، تاکید کرده که اوکراین جت‌های جنگی اهداشده را تنها در داخل مرزهای خود باید به‌کار ببرد.

وی روز دوشنبه گفت: «ما به شرطی این تسلیحات را اهدا می‌کنیم که برای بیرون راندن دشمن از خاک اوکراین به کار گرفته شود، و نه فراتر از آن. این شرط ماست، چه درباره تانک‌ها باشد، چه هواپیماهای جنگی و چه موارد دیگر.»

دانمارک در مجموع ۱۹ فروند جت به اوکراین تحویل خواهد داد. هلند ۴۲ فروند اف‌-۱۶ در اختیار دارد، اما هنوز تصمیمی برای اهدای همه آنها نگرفته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.