زلنسکی می‌گوید حملات پهپادی روسیه به اوکراین طولانی مدت خواهد بود

0 9ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، شامگاه دوشنبه ۱۲ دی گفت که کشورش اطلاعاتی در دست دارد مبنی بر این که روسیه با استفاده از پهپادهای «شاهد» حملاتی طولانی مدت را علیه اوکراین تدارک دیده است.

پرنده‌های هدایت‌پذیر از راه دور از نوع «شاهد» ساخت صنایع نظامی جمهوری اسلامی ایران است. اگرچه ایران ادعا می‌کند که پیش از جنگ اوکراین، تعدادی معدودی از این پهپادها را به روسیه داده است.

آقای زلنسکی در سخنانی ویدیویی که در کانال تلگرامی او منتشر شد، گفت که روسیه با هدف از پای انداختن اوکراین و خسته کردن مردم آن، حملات درازمدت با پهپادهای «شاهد» را تدارک دیده است.

او سپس تاکید که کشورش وظیفه دارد به هر اقدامی دست بزند تا «تروریست‌ها در اهداف خود ناکام شوند».

موج جدید حملات هوایی، موشکی و پهپادی روسیه علیه اوکراین از روز شنبه این هفته که آخرین روز سال ۲۰۲۲ بود، آغاز شد. اوکراین مدعی است که ۸۵ فروند پهپاد انتحاری ایرانی را رهگیری و سرنگون کرده است.

مقامات اوکراین تایید کرده‌اند که در موج جدید حملات روسیه، پهپادهای دیگری از مدل‌های ساخت ایران به برخی اهداف در اوکراین اصابت کرده است.

این در حالی است ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه به مقامات اوکراین «توصیه» کرد که از «متهم کردن ایران» دست بکشند.

به تازگی شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل گزارش داده بود که شمار پهپادهای ساخت ایران که تا حال به روسیه تحویل شده، ۱۷۰۰ فروند بوده که ۲۵۰ فروند آن در روزهای گذشته به دست روسیه رسید و یک محموله ۳۰۰ فروندی جدید نیز در راه روسیه است.

سخنان آقای زلنسکی در مورد «اطلاعات» کشورش در خصوص موج جدید حملات پهپادی روسیه برای درازمدت، ساعاتی پس از آن بیان شد که در یک حمله سنگین و دقیق موشکی اوکراین علیه قرارگاه نیروهای تازه اعزام شده روسیه به جبهه‌های جنگ در شرق اوکراین، شمار زیادی از نظامیان روس از پای درآمدند.

روسیه شمار تلفات خود را در این حمله اوکراین ۶۳ نفر اعلام کرد اما اوکراین مدعی است که حدود ۴۰۰ تن از سربازان روس را از پای درآورده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.