«زن، تن و دنیای پیرامون» در کنترل مردان است

0 8


منع حضور دانشجویان و استادان زن در دانشگاه‌ها، آنها با در بسته دانشگاه کابل روبرو شدند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پس از فرمان طالبان مبنی بر منع حضور دانشجویان و استادان زن در دانشگاه‌ها، آنها با در بسته دانشگاه کابل روبرو شدند

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌اندازی متنوع و متوازن از موضوعات مختلف ارائه کند. انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آن‌ها از طرف بی‌بی‌سی نیست.

زنان در افغانستان همواره زیر ستم نظام‌های سیاسی، قیود اجتماعی، تبعیضات حقوقی و فشارهای اقتصادی بوده‌اند. در اکثر مناطق افغانستان، سبک زندگی زنان فرق اساسی با وضعیت قرون وسطا ندارد. نه تغییر نظام‌های شاهی و نه روی کار آمدن حکومت‌های دموکراتیک، تغییری قابل ملاحظه‌ در وضعیت حقوقی و اجتماعی زنان روستایی نیاورده است. اما زنانی که در مراکز شهرها زندگی می‌کردند از این تغییرات، تاحدودی تاثیرپذیر بوده‌اند. زنان در مراکز شهرها، پیشرفت‌هایی قابل‌ملاحظه‌ در عرصه‌های تحصیلی، کاری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی داشته‌اند اما این تغییر اندک از آنان بهای فراوانی گرفته است.

دموکراسی نیم‌بند پس از ۲۰۰۱م، از لحاظ حقوقی زمینۀ اعتراض را برای زنان مساعد ساخت، اما نظام اجتماعی و مردسالار افغانستان در برابر آن، هزاران زن را به قتل رساند؛ مجبور به خودسوزی و خودکشی کرد؛ چشم آنان را کشید؛ گوش و بینی آنان را برید و هزاران زن دیگر را به‌صورت متداوم مورد لت‌و‌کوب قرار داد و این همه در وضعیتی صورت می‌گرفت که از نمایندۀ پارلمان تا قاضی‌، که در محکمۀ زنان حکم می‌راند و دادستانی که قرار بود از آنان دفاع کند، به قوانینی که از زنان حمایت می‌کرد، باور نداشتند.

اما پس از سقوط این دموکراسی نیم‌بند، تمامی زنان افغانستان دوباره زیر یوغ حاکمیت جهل قرار گرفتند. زنانی که با سختی به استقلال مالی، اجتماعی و فکری رسیده بودند دوباره تنها به «تنی» تبدیل شده‌اند که باید در خدمت مردان باشد و به هر شکلی که آنان خواستند در «کشتزار تن» آنان برانند. تنی که برای طالبان و برای بیشترین مردان افغانستان، حتی حق ندارد برای خودش هم لذتی خلق کند، الا برآورده‌کردن امیال جنسی مردانشان.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.