زنانی که به حجاب اجباری عادت نکردند

0 55


  • مریم فومنی
  • روزنا‌مه‌نگار و پژوهشگر

.

منبع تصویر، .

توضیح تصویر،

.

مجموعه «ناظران می‌گویند» بیانگر نظر نویسندگان آن است. بی‌بی‌سی فارسی می‌کوشد در این مجموعه، با انعکاس دیدگاه‌ها و افکار طیف‌های گوناگون، چشم‌انداز متنوع و متوازنی از موضوعات مختلف ارائه دهد. بدیهی است انتشار این آرا و نقطه‌نظرها، به معنای تایید آنها نیست.

منبع تصویر، ENSAFNEWS

تیر ماه ۱۳۵۹ آخرین باری بود که شمار زیادی از زنان، بدون حجاب و در اعتراض به حجاب اجباری در ایران به خیابان آمدند. حالا پس از گذشت چهار دهه اعتراضات پراکنده و فردی به این اجبار، بسیاری زنان در شبکه‌های اجتماعی اینترنتی می‌گویند که بدون حجاب به خیابان خواهند رفت.

اعتراض به حجاب اجباری داستان تازه‌ای نیست. از همان ۱۷ اسفند ۱۳۵۷ و تظاهرات هزاران زن در تهران و شهرهای دیگر در اعتراض اجباری شدن حجاب در ادارات دولتی، تا همین امروز که گشت ارشاد و بگیر و ببند‌های حکومت حریف زنانی نمی‌شود که روسری‌هایشان روی سرشان نیست، ردپای مقاومت زنان در برابر این اجبار را در گوشه گوشه‌ی ایران می‌توان دید.

مقاومتی که پس از راه‌پیمایی و تجمع‌های خیابانی زنان در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹، در قالب کنش‌های روزمره‌ یا فردی قابل مشاهده هستند و توانسته‌اند، مرزهای پوشش را دست‌کم در اماکن غیردولتی به عقب برانند و دعوای زنان و حکومت را به سر کردن یا سر نکردن روسری برسانند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.