زن آلمانی عضو داعش به علت قتل دختربچه ۵ ساله ایزدی در عراق مجازات سنگین‌تری خواهد گرفت

0 5


جنیفر ونیش - وسط - که صورت خود را از دوربین‌ها پنهان نگه داشته است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جنیفر ونیش – وسط – که صورت خود را از دوربین‌ها پنهان نگه داشته است

دیوان عالی قضایی آلمان با شکستن رای دادگاه بدوی، گفته مجازاتی که برای جنیفر ونیش، به علت نقشی که در قتل یک دختربچه ۵ ساله ایزدی در سال ۲۰۱۵ داشت در نظر گرفته شده بود کافی نیست و باید افزایش یابد.

دادگاه بدوی در سال ۲۰۲۱ این زن آلمانی را به ۱۰ سال زندان محکوم کرده بود اما دادستان‌ها به این رای اعتراض داشتند و آن را ناکافی می‌دانستند.

همسر او هم که یک داعشی عراقی است به حبس ابد محکوم شده است.

این زن و شوهر در جریان قدرت‌گیری گروه موسوم به دولت اسلامی – داعش – و حمله این گروه به مناطق ایزدی‌نشین، یک مادر و دختر ۵ ساله او را به اسارت گرفته بودند و در خانه خود به عنوان کنیز همچون برده با آنها رفتار می‌کردند.

در سال ۲۰۱۵، شوهر جنیفر ونیش، دختر ۵ ساله این زن ایزدی را در فضای باز و زیر آفتاب سوزان مرداد ماه با زنجیر بست و رها کرد تا او از تشنگی و گرما جان دهد.

اگر چه جنیفر ونیش هرگونه نقش داشتن در این قتل بیرحمانه را انکار می‌کند اما دادستان‌ها در دادگاه بدوی موفق شدند او را به جنایت علیه بشریت محکوم کنند چرا که مدعی بودند جنیفر ونیش در برابر عمل شوهرش سکوت کرده و به این ترتیب اجازه داده که دختربچه ایزدی در زیر آفتاب و از تشنگی جان دهد.

ابتدا دادگاهی در مونیخ جنیفر ونیش را به علت نقشی که در قتل این کودک داشته گناهکار شناخت اما جرم او را سبک‌تر از شوهرش ارزیابی کرد.

توضیح تصویر،

نادیا مراد، برنده جایزه نوبل صلح، زن ایزدی که خود مورد تجاوز داعش قرار رفته و اکنون برای احیای حقوق زنان ایزدی و مجازات متجاوزان و قاتلان آنها فعالیت می‌کند، خواستار رسیدگی به جرایمی چون قتل این دختربچه ۵ ساله در فلوجه و صدها مورد دیگر در حال رسیدگی است

اکنون دیوان عالی فدرال آلمان با رای دادگاه مونیخ مخالفت کرده و گفته موافق این ارزیابی که جرم او سبک‌تر بوده و متعاقب آن با مجازات تعیین شده نیست. دادگاه بدوی برای قتل دختربچه ایزدی ۹ سال و برای عضویت در یک گروه تروریستی – داعش – دو سال و نیم حبس برای جنیفر ونیش در نظر گرفته بود اما اکنون دیوان عالی فدرال با شکستن آن رای احتمالا مجازات سنگین‌تری وضع خواهد کرد.

طاها جمایلی، همسر عراقی جنیفر ونیش هم که به عضویت داعش در آمده بود به حبس ابد محکوم شده و اکنون در زندان است.

این پرونده که واقعه دردناک مندرج در آن در فلوجه در شمال عراق در سال ۲۰۱۵ روی داده، از نخستین دادگاه‌های مربوط به اعضای داعش است که به جرایم آنها علیه ایزدی‌ها می‌پردازد.

کردهای ایزدی‌ که اغلب در شمال عراق زندگی می‌کنند از نخستین قربانیان اوج گیری در سال ۲۰۱۴ داعش بودند. جنگجویان داعش با حمله به شمال عراق که اقلیم تاریخی و اجدادی ایزدی‌هاست هزاران زن و کودک را به اسارت گرفتند و به بردگی درآوردند.

بخش بزرگی از خانواده‌های ایزدی قربانی این کشتارها، اکنون در دهوک و در پناهگاه‌های سازمان ملل متحد ساکن شده‌اند.

بیشتر بخوانیدSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.