سالگرد اعتراض‌های ایران؛ تبدیل کردن روانپزشکی و روانشناسی به ماشین کنترل و سرکوب

0 7


سالگرد مهسا

منبع تصویر، همشهری آنلاین

توضیح تصویر،

تصویری از مرکز روانپزشکی رازی

رابطه بین سیاست و سیاسی‌سازی روان‌پزشکی پیچیده، چند وجهی و متاثر از زمینه‌های تاریخی، اجتماعی و فرهنگی است. سوء استفاده از روان‌پزشکی برای مقاصد سیاسی می‌تواند حقوق بشر را نقض کند. مانند استفاده از تشخیص‌ها و درمان‌های روان‌پزشکی که علیه مخالفان سیاسی با هدف مشروعیت‌زدایی آنها به خدمت گرفته می‌شود.

این کار حقوق انسانی و حریم خصوصی معترضان را به خطر می‌اندازد و می‌تواند بر شهرت و اعتبار اجتماعی آنها تأثير بگذارد. روان‌پزشکی مانند تمام دیسیپلین‌ها از بهره‌کشی سیاسی مصون نیست و این پتانسیل را دارد که هم به ارتقاء سلامت روان مردم کمک کند و هم حقوق اساسی افراد را نقض کند.

برچسب زدن به مخالفان به عنوان بیمار روانی می‌تواند منجر به حبس غیرارادی و انگ زدن به آنها شود و سرویس‌های امنیتی را قادر می‌سازد تا معترضان را تحت عنوان مداخله روان‌پزشکی در حبس نگه دارند بدون آنکه مراحل قانونی رسیدگی به پرونده آنها طی شده باشد.

هدف من در این مقاله ارائه تحلیلی کوتاه برای بررسی روند رو به رشدِ سیاسی شدن روان‌پزشکی و روان‌شناسی، به‌ویژه در ایران پس از خیزش «زن، زندگی، آزادی» موسوم به انقلاب مهسا (ژینا) است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.