سالگرد اعتراض‌های ایران؛ «نهادهای امنیتی به روی اساتید دانشگاه شمشیر کشیده‌اند»

0 8


سالگرد مهسا

منبع تصویر، شفقنا

به گفته یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران، در یک سال گذشته اساتیدی که در جریان اعتراض‌های سراسری از دانشجویان معترض حمایت کردند یا به اشکالی اعتراض خود را نشان دادند، در سراسر کشور با فشارهای گسترده نهادهای امنیتی روبه‌رو بوده‌اند و این فشارها در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی شدت گرفته است.

از نخستین روزهای آغاز اعتراض‌های ایران، دانشگاه‌های ایران به یکی از مهم‌ترین کانون‌های ملتهب اعتراض تبدیل شدند و خیلی زود، علاوه بر دانشجویان، برخی اساتید و مدرسین نیز به اشکال مختلف، حمایت خود از دانشجویان معترض را نشان دادند. در یک‌سالی که گذشت، این اقدام اساتید از سوی نهادهای امنیتی بی‌پاسخ نماند.

اخراج از دانشگاه، تعلیق، قطع یا کاهش حقوق، بازنشستگی اجباری، احضار توسط حراست دانشگاه، احضار از سوی نهادهای امنیتی و در نهایت محرومیت از فرصت‌های حرفه‌ای، بودجه‌های مطالعاتی و پروژه‌های علمی، از جمله فشارهایی است که بر اساتید دانشگاه در این مدت وارد شد و در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، شتابی مضاعف پیدا کرده است.

عمده این فشارها به دلیل صدور بیانیه‌ها و پست‌های اعتراضی در فضای مجازی، و حمایت از دانشجویان معترض، هم زمان با اعتراضات آن‌ها در جریان تجمعات دانشگاهی زن، زن، زندگی آزادی است و چنانکه یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران این وضعیت را توصیف می‌کند، «نهادهای امنیتی به روی اساتید دانشگاه شمشیر کشیده‌اند».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.