سخنرانی امانوئل مکرون در هلند به‌دنبال جار و جنجال معترضان مختل شد

0 12سخنرانی روز سه‌شنبه ۲۲ فروردین رئیس‌جمهور فرانسه در شهر لاهه هلند به‌دنبال جار و جنجال معترضان مختل شد.

امانوئل مکرون در واکنش به این اقدام گفت افرادی که به روند انتخابات و رهبران منتخب احترام نمی‌گذارند دمکراسی را به خطر می‌اندازند.

سخنرانی آقای مکرون در مورد استقلال اروپا بخشی از برنامه‌های دیدار رسمی دو روزه او از هلند بود. تصمیم رئیس‌جمهور فرانسه برای افزایش سن بازنشستگی طی هفته‌های اخیر در این کشور با اعتراضات گسترده‌ای روبرو شده است.

هنگام سخنرانی آقای مکرون در پژوهشکده «نکسوس» یکی از حاضران فریاد زد: «چه بر سر دمکراسی فرانسه آمده؟ کی آن را از دست دادیم؟» تعداد دیگری از حاضران نیز در مورد تغییرات اقلیمی و تغییر قانون بازنشستگی فریاد زدند.

یکی از حاضران پلاکاردی با خود حمل می‌کرد که روی آن نوشته شده بود: «رئیس‌جمهور خشونت و دورویی».

آقای مکرون با وجود فریادهای معترضان به مدت چند دقیقه تلاش کرد که به سخنرانی خود ادامه دهد. او گفت بحث بر سر مسائل اجتماعی بسیار مهم است ولی کنفرانس محل اعتراض نیست.

او افزود: «مردم رای می‌دهند و افرادی را انتخاب می‌کنند. طرف مقابل این فرآیند این است که نهادهایی که با رای مردم انتخاب شده‌اند باید مورد احترام قرار بگیرند. وقتی شما به این نتیجه برسید که با قانون مخالفید و هر کاری که بخواهید می‌توانید انجام بدهید، دمکراسی را به خطر می‌اندازید».

آقای مکرون پس از این چند دقیقه تنش به سخنرانی خود ادامه داد. خبرنگاران حاضر در جلسه گفتند که افراد معترض از محل کنفرانس اخراج شدند.

آقای مکرون در آغاز دیدار رسمی خود از هلند و قبل از نثار یک تاج گل در بنای یادبود سربازان گمنام، هنگام خروج از کاخ سلطنتی هلند نیز با گروهی از معترضان مواجه شد که پلاکاردی در محکوم کردن تغییر قانون بازنشستگی فرانسه در دست داشتتند.

اتحادیه‌های کارگری فرانسه برای روز پنجشنبه ۲۴ فروردین یک اعتصاب گسترده علیه تغییر قانون بازنشستگی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

طبق قانون جدید که یکی از برنامه‌های انتخاباتی آقای مکرون بود، سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش خواهد یافت.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثر رای‌دهندگان فرانسوی با این قانون مخالفند و از اعتراضات حمایت می‌کنند.

دولت فرانسه بدون رای‌گیری نهایی در پارلمان و با استفاده از اختیارات ویژه ریاست‌جمهوری این قانون را تصویب کرده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.