سرمایه‌دار چینی به کلاهبرداری یک میلیارد دلاری در آمریکا متهم شد

0 5یک سرمایه‌دار چینی که تحت پیگرد دولت چین است و با مقامات دولت دونالد ترامپ از جمله استیو بنن مناسبات نزدیکی برقرار کرده بود، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند به اتهام برنامه‌ریزی و هدايت یک کلاهبرداری یک میلیارد دلاری در نیویورک بازداشت شد.

دادگاه فدرال شعبه منهتن در شهر نیویورک برای آقای گوو ونگویی ۵۴ ساله و کین مینگ جه، مدیر امور مالی او به اتهامات گوناگون از جمله کلاهبرداری بانکی، کلاهبرداری در اوراق بهادار و کلاهبرداری نقل و انتقال پول در سیستم بانکی پرونده تشکیل داده است.

دفتر دادستانی فدرال در نیویورک می‌گوید دلیل اعلام جرم علیه این سرمایه‌دار چینی راه اندازی یک طرح پیچیده برای فریب دادن صدها هزار فالور خود در شبکه‌های اجتماعی در ایالات متحده و سایر نقاط جهان و اختلاس صدها میلیون دلار از سپرده‌های این افراد است.

گوو ونگویی روز چهارشنبه برای تفهیم اتهام در دادگاه حاضر شد. وکیل او تاکنون در مورد این پرونده اظهار نظر نکرده است. مدیر امور مالی آقای گو هنوز بازداشت نشده است.

گوو ونگویی که با نام مایلز کووک نیز شناخته می‌شود یکی از ثروتمندترین سرمایه‌داران چین بود و مجله فوربز در سال ۲۰۱۵ ثروت او را حدود ۱.۱ میلیارد دلار تخمین زد.

او در سال ۲۰۱۴ همزمان با کارزار مبارزه با فساد مالی در چین که در جریان آن تعدادی از نزدیکان آقای گو از جمله یک مقام ارشد امنیتی نیز بازداشت شدند از آن کشور گریخت.

دستگاه قضایی چین او را به تجاوز، آدم ربایی، پرداخت رشوه و جرایم دیگری متهم کرده است.

آقای گوو ونگویی اتهامات دستگاه قضایی چین را تکذیب کرده و مدعی است که به دلیل افشای فساد مالی و انتقاد از مقام‌های ارشد حزب کمونیست قصد داشتند او را مجازات کنند. پرونده او سال‌ها موضوع بحث در مورد احتمال سوء استفاده حکومت چین از سیستم قضایی و انتظامی بین المللی، از جمله اینترپل، برای تعقیب و دستگیری افرادی بود که از نظر حکومت آن کشور«نامطلوب» تلقی می‌شوند.

دادستانی نیویورک در بیانیه‌ای گفت آقای گوو با پولی که نتجیه کلاهبرداری بوده برای خود و اطرافیانش مستغلات و کالاهای لوکس از جمله یک عمارت ۱۵ هزار متری، یک خودروی فراری ۳.۵ میلیون دلاری و یک قایق بزرگ تفریحی ۳۷ میلیون دلاری خریده است.

استیو بنن، مشاور امور استراتژیک دونالد ترامپ قبل از برکناری از این مقام در قایق تفریحی آقای گوو به اتهام ارتکاب جرایم فدرال بازداشت شد. دونالد ترامپ با عفو استیو بنن عملا به این پرونده پایان داد.

دادستانی فدرال نیویورک افزود که از سپتامبر گذشته تاکنون حدود ۶۳۴ میلیون دلار از سپرده‌های آقای گو ونگویی در ۲۱ حساب بانکی گوناگون ضبط شده که بخش قابل توجهی از پول‌هایی است که از طریق کلاهبرداری به دست آورده بود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا نیز در شکایتی علیه گوو ونگویی به مراجع قضایی گفت که او از آوریل ۲۰۲۰ چندین کلاهبرداری توسط افرادی دیگر را هدایت کرده است.

به گفته این کمیسیون آقای گو از طریق پیام‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کرد سرمایه گذاران در توزیع کالا و فروشگاه‌ها را با دروغ‌هایی نظیر اینکه رمزارزی به نام «اچ کوین» با پشتوانه طلای بانک مرکزی کار می کند فریب می‌داد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا در بخش دیگری از شکایت خود می‌گوید آقای گو ونگویی و مدیر امور مالی او در بهار سال ۲۰۲۰ از طریق یک شرکت سهامی عام که هیچگاه ثبت نشده بود حدود ۴۵۲ میلیون دلار پول سرمایه گذارانی را که فریب خورده بودند اختلاس کرده‌اند.

آنها در تبلیغات خود می‌گفتند که هدف این شرکت کاذب به نام «جی‌تی‌وی» راه اندازی امن‌ترین شبکه اجتماعی و پلتفرم نقل و انتقال پول است که حکومت چین قادر به سانسور و کنترل آن نخواهد بود.

با استفاده از آسوشیتدپرس، ش.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.