سفر امیرعبداللهیان به عمان، در میانه زمزمه‌ها برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای

0 15در حالی که برخی دیدارها و گزارش‌ها حاکی از احتمال ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای میان تهران و قدرت‌های جهانی است، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه جمهوری اسلامی عازم عمان شد.

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد آقای امیرعبداللهیان عصر سه‌شنبه ششم دی تهران را به مقصد مسقط ترک کرد و قرار است در پایتخت عمان با مقام‌های این کشور درباره «موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌الملل» گفت‌وگو کند.

در سال‌های گذشته، همواره از عمان به عنوان یکی از میانجی‌های اصلی میان غرب و جمهوری اسلامی، به ویژه در مذاکرات هسته‌ای، نام برده شده است.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه پنجم دی در نشست خبری خود گفت: «توافق [هسته‌ای] همچنان بر روی میز است و پنجره گفت‌وگو از سوی ایران باز است.»

سفر امیرعبداللهیان به عمان، یک هفته پس از سفر او به اردن، دیگر کشور عربی منطقه، برای شرکت در یک کنفرانس درباره عراق صورت گرفته است.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی در آن سفر، به ویژه با جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.

آقای بورل به عنوان هماهنگ‌کننده اصلی مذاکرات احیای برجام، چند ماه پیش متن توافق احتمالی احیای برجام را که پس از بیش از یک سال مذاکره به دست آمده بود، به طرف‌های مذاکرات ارائه کرد، اما پس از دومین پاسخ ایران به این متن، مذاکرات عملا متوقف شد.

با وقوع اعتراضات سراسری در ایران پس از جان باختن مهسا امینی، آمریکا اعلام کرد که دیگر مذاکرات هسته‌ای ایران در اولویت برنامه‌های کاخ سفید قرار ندارد.

اما رابرت مالی مقام ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، به تازگی در گفت‌وگو با رادیو فردا همچنان بر یافتن راهکاری دیپلماتیک برای پرونده هسته‌ای ایران تاکید کرد.

آقای مالی گفت: «ما امیدواریم که دیپلماسی جواب دهد اما اگر نداد، پرزیدنت بایدن بسیار روشن اعلام کرده که همه گزینه‌ها بر روی میز است.»

این اظهارات در حالی است که روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز سه‌شنبه ششم دی، در گزارشی به نقل از مقام‌های اسرائیلی نوشت که دولت آمریکا همچنان به دنبال دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران است.

همچنین این مقام‌های اسرائیلی که هویتشان فاش نشده، مدعی شده‌اند که آمریکا «می‌داند پایان دادن به اعتراضات اخیر در ایران از سوی رژیم این کشور بدون بهبود وضعیت اقتصادی دشوار است و به همین دلیل، توافق هسته‌ای می‌تواند در راستای منافع ایران باشد.»

هاآرتص همچنین به استقبال برخی از مقام‌های اسرائیلی از ویدئویی که به تازگی از جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا منتشر شده، اشاره و اضافه کرد: «مقام‌های اسرائیلی به سرعت اظهارات بایدن [در این ویدئو] مبنی بر پایان یافتن توافق [با ایران] را جشن گرفتند، اما نهادهای امنیتی احتیاط نشان می‌دهند و سخنان رئیس‌جمهور [آمریکا] را یک لغزش زبانی تلقی می‌کنند تا بیان واقعیت.»

مقام‌های دولت آمریکا که از پرونده مذاکرات هسته‌ای ایران اطلاع دارند به این روزنامه اسرائیلی گفته‌اند که در گفت‌وگو با مقام‌های ارشد دولت آمریکا، به این نتیجه رسیده‌اند که با وجود چالش‌ها، یک چرخش قابل توجه در مذاکرات احیای برجام در ماه‌های آینده در راه است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.