سفر بلینکن به ریاض با هدف ایجاد ثبات در روابط عربستان و آمریکا

0 12آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد، با هدف ایجاد ثبات در روابط واشینگتن و ریاض و تقویت عادی‌سازی مناسبات دیپلماتیک بین عربستان و اسرائیل، وارد عربستان سعودی شد.

وزیر خارجه آمریکا در حالی به عربستان سعودی سفر کرده است که در سال‌های اخیر تنش‌های میان دو کشور بر سر موضوعاتی نظیر ایران، امنیت منطقه و قیمت نفت، عمیق‌تر شده است.

انتظار می‌رود که آقای بلینکن در سفر خود به شهرهای ریاض و جده، با عالی‌ترین مقامات عربستان سعودی از جمله محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور دیدارهایی داشته باشد.

این سفر پس از دیداری که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در هفتم ماه مه از عربستان داشت، برای دومین بار در روزهای اخیر، ملاقاتی در سطوح بالا را برای مقامات واشینگتن در پی خواهد داشت.

سفر وزیر خارجه آمریکا در روزهای ششم تا هشتم ژوئن (۱۶ تا ۱۸ خرداد) به عربستان، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان، به فاصله چند روز پس از آن‌ رخ داده است که ریاض اعلام کرد صادرات نفت خود را همچنان کاهش خواهد داد و به این طریق، احتمال افزایش تنش در روابط عربستان و آمریکا را نیز بالاتر برد.

این در حالی است که روابط این دو کشور هم‌اکنون نیز به‌دلیل سوابق عربستان در نقض حقوق بشر و مناقشه بر سر سیاست‌های آمریکا در مورد ایران، دچار تنش‌هایی شده است.

آقای بلینکن از این سفر، اهدافی نظیر تاثیرگذاری مجدد بر ریاض در رابطه با قیمت نفت، ممانعت از نفوذ چین و روسیه در منطقه و تقویت امید در رابطه با عادی‌سازی روابط عربستان و اسرائیل را دنبال می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۱۵ خرداد نیز در جمع اعضای کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل، ای‌پک گفت واشینگتن همچنان به پشتیبانی از اسرائیل ادامه خواهد.

در همین زمینه، این دیپلمات ارشد آمریکایی بر اهمیت «عادی‌سازی» مناسبات اسرائیل و عربستان سعودی تأکید کرد و گفت که تقویت عادی‌سازی مناسبات بین تل‌آویو و ریاض، تأمین‌کننده منافع امنیت ملی آمریکا نیز خواهد بود.

او همچنین در سخنان روز دوشنبه خود، بر تعهد «بی‌چون‌وچرای» واشینگتن در قبال امنیت اسرائیل و جلوگیری از دستیابی حکومت ایران به سلاح هسته‌ای تأکید کرد.

آنتونی بلینکن گفت، چنانچه جمهوری اسلامی از گام برداشتن در «مسیر دیپلماسی» سر باز زند، در آن صورت، همان‌طور که رئیس جمهور بایدن بارها به روشنی گفته، «همه گزینه‌ها برای اطمینان از عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای روی میز است».

با استفاده از گزارش رویترز و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.