سفر رئیسی به پکن برای «عملیاتی کردن» قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین

0 10


ابراهیم رییسی شی جینگ پینگ

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

دیدار ابراهیم رئیسی با شی جینگ‌پینگ در حاشیه اجلاس شانگهای در سمرقند،‌ سپتامبر ۲۰۲۲

معاون سیاسی دفتر رییس‌جمهور ایران خبر داده که در سفر ابراهیم رئیسی به چین قرارداد بحث‌انگیز توافق جامع ۲۵ ساله ایران و چین «عملیاتی» خواهد شد.

محمد جمشیدی، معاون سیاسی دفتر ابراهیم رئیسی به تلویزیون ایران گفته است که به دعوت رسمی شی‌جین‌ پینگ، رییس‌جمهور چین، آقای رئیسی قرار است دوشنبه برای یک دیدار سه روزه عازم پکن شود.

شی جین پینگ در حالی همتای ایرانی خود را به پکن دعوت کرده که اواسط آذرماه او در سفر به منطقه، برخلاف سفر مشابه قبلی‌اش در سال ۲۰۱۶، به ایران نرفت و آشکارا خواهان «تعمیق روابط» با عربستان شد. بیانیه او برای تاکید بر همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین حل و فصل اختلاف‌های تهران و امارات متحده عربی بر سر جزایر سه‌گانه، باعث انتقاد مقام‌های ایران شد. این اختلاف آینده توافق ۲۵ ساله را در هاله‌ای از ابهام گذاشته بود.

توافقنامه برنامه همکاری جامع ایران و چین معروف به توافق ۲۵ ساله از زمان مطرح شدن در رسانه‌ها، باعث انتقادهای گسترده‌ فعالان مدنی و چهره‌های سیاسی از جمهوری اسلامی ایران شد که این توافق را در زمینه دادن امتیازهای گسترده به چین با قرارداد ترکمانچای مقایسه کرده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.