سفر رئیس جمهوری چین به خاورمیانه تا چه حد موفقیت‌آمیز بوده؟

0 34


  • نویسنده, بخش مانیتورینگ
  • شغل, بی‌بی‌سی
عربستان و چین

منبع تصویر، Getty Images

رسانه‌های چین در باره سفر مهم شی ‌جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین به عربستان سعودی و شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس-چین، تبلیغ زیادی کردند. این اولین بار بود که رهبر چین در این اجلاس که از هفتم تا دهم ماه دسامبر تشکیل شده بود، شرکت می کرد.

با وجود انکار رسمی این خبر که چین قصد دارد جای آمریکا را در خاورمیانه بگیرد، رسانه‌ها این دیدار را درچارچوب سردی اخیرِ مناسبات واشنگتن با کشورهای عرب تولید کننده نفت تعبیر کردند.

هدف شی جین‌پینگ از سفر به عربستان سعودی برقراری مناسبات نزدیک‌تر با کشورهای خاورمیانه بود. ولی در حالی که پروژه های متعددی به ارزش میلیون ها دلار با کشورهای منطقه امضا کرد و استقبال رسانه‌های دولتی از این دیدار که “نقطه عطف” خوانده شده بود، به نظر می‌رسد درخواست پرداخت بهای نفت و گاز با یوآن (رنمینبی) واحد پول چین و تکمیل مذاکرات دراز مدت در باره موافقتنامه تجارت آزاد بین چین و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به نتیجه نرسیده است.

همچنین بیانیه مشترک چین و شورای همکاری خلیج فارس در باره مناقشه ارضی امارات متحده عربی و ایران که هدف چین از آن حفظ توازن دیپلماتیک در منطقه خلیج فارس بود، ایران را خشمگین کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.