سه مخالف سرشناس سیاسی در کنفرانس مونیخ؛ «برای ایران بدون جمهوری اسلامی آماده شوید»

0 6دومین روز از کنفرانس امنیتی مونیخ صبح شنبه ۲۹ بهمن در حالی آغاز شد که شاهزاده رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد و نازنین بنیادی، سه چهره سرشناس اپوزیسیون خارج از ایران، در نشستی تحت عنوان «زن زندگی آزادی: چشم‌اندازی برای ایران» سخنرانی کردند.

در این جلسه که مدیریت آن را کریم سجادپور، پژوهشگر ارشد بنیاد صلح کارنگی، بر عهده داشت آنها درباره تازه‌ترین تحولات جاری در ایران از جمله خواسته‌های معترضان به‌ویژه «کاهش هزینه‌های گذار از جمهوری اسلامی» سخن گفتند.

باب منندز، رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، و همچنین هانا نویمن، نماینده پارلمان اروپا، از دیگر چهره‌های سیاسی حاضر در این نشست بودند. آن‌ دو نیز در مقام قانونگذارانی از آمریکا و اروپا بر لزوم توقف مذاکرات با حکومت جمهوری اسلامی تأکید کردند.

شاهزاده رضا پهلوی در بخشی از این نشست تصریح کرد: «باید اطمینان حاصل کنیم که همه ما وظیفه خود را انجام دهیم و هزینه گذار برای مردم ایران را به حداقل و سرعت گذار (از جمهوری اسلامی) را به حداکثر برسانیم.»

او با بیان اینکه «مردم ایران متحد هستند»، افزود: «و توقع‌شان از جامعه جهانی حمایت یکپارچه از آرمان‌های آنان است.»

ولیعهد پیشین ایران ضمن ارائه تصویری از آینده ایران پس از سرنگونی حکومت فعلی گفت: «یک ایران متفاوت به همان اصولی از آزادی باور دارد که در کشورهای غربی پیاده می‌شود و بلافاصله متحدانی از این دست نیز در جهان خواهد یافت.»

او در بخش‌های دیگری از اظهارات خود در این نشست به مسئله سرکوب زنان به عنوان «اولین قربانیان رژیم» اشاره کرد و به بحران‌های زیست‌محیطی از جمله کمبود آب در کشور پرداخت.

آقای پهلوی پیش از آغاز این نشست، به خبرنگار اعزامی رادیو فردا گفت که این هیئت سه نفره برای «انتقال خواست» مردم ایران از جمله فعالان مدنی و زندانیان سیاسی و افرادی که تحت فشار قرار دارند و نمی‌توانند آزادانه مواضع خود را بیان کنند، در مونیخ حضور دارد.

مسیح علی‌نژاد نیز با ابراز «خوشحالی» از عدم حضور نمایندگان جمهوری اسلامی در کنفرانس مونیخ گفت که برای نخستین بار به جای «دیکتاتورهایی از ایران»، از «نمایندگان مردم» دعوت شده است.

او در پاسخ به یک شهروند عراقی گفت: «ما در منطقه یک دشمن مشترک به نام جمهوری اسلامی داریم.»

خانم علی‌نژاد با بیان اینکه «ایران بدون جمهوری اسلامی می‌تواند به امن شدن بقیه جهان کمک کند»، خطاب به نمایندگان غربی حاضر در این نشست افزود: «وقتی مردم رژیم را متزلزل می‌کنند، کشورهای غربی نباید دست نمایندگان رژیم را بفشارند. وقت آن رسیده که در سمت درست تاریخ بایستید و با مردم ایران توافق کنید نه با رژیم.»

این فعال سیاسی همچنین تأکید کرد: «کاملاً روشن است که مبارزه ما تنها علیه حجاب نیست. همه می‌دانیم که حجاب اجباری یکی از ستون‌های اصلی این استبداد دینی است؛ حجاب برای جمهوری اسلامی مانند دیواری است که اگر فرو بریزد، حکومت هم فرو می‌پاشد.»

نازنین بنیادی نیز در بخشی از نشست روز شنبه با تأکید بر اهمیت نقش زنان در «رهبری» انقلاب گفت که در این صورت، امکان موفقیت جنبش کنونی «بیشتر خواهد بود».

این بازیگر و فعال حقوق بشر با اشاره به تحولات بازگشت‌ناپذیری که کشته مهسا امینی به دست مأموران گشت ارشاد در کشور رقم زد، خطاب به نمایندگان غربی گفت: «برای ایران بدون جمهوری اسلامی آماده شوید.»

او پیشتر در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ به افرادی که بر سر راه درست مبارزه با جمهوری اسلامی و نظام آینده ایران، با یکدیگر اختلاف دارند، یادآوری کرد که «دشمن مشترک همه ما جمهوری اسلامی است» و «ما دشمن یکدیگر نیستیم».

مدیریت کنفرانس برای نخستین بار در تاریخ این نشست‌های بین‌المللی، از شخصیت‌های برجسته مخالف جمهوری اسلامی به جای نمایندگان حکومت تهران دعوت کرده است.

حکومت جمهوری اسلامی از عدم دعوت نمایندگان رسمی خود به اجلاس مونیخ ابراز ناخشنودی کرده است. ناصر کنعانی روز شنبه ۲۹ بهمن، در حساب کاربری خود در توئیتر بدون ذکر نام اعضای اپوزیسیون که هم‌اکنون در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور دارند از آن‌ها با عنوان «چند دلقک بی‌هویت» نام برد.

این مقام وزارت خارجه همچنین خطاب به مقامات غربی مدعی شد که آن‌ها به دلیل نادیده گرفتن «اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان» به دموکراسی «اعتقاد ندارند».

مشخص نیست مبنای ارجاع آقای کنعانی به «اکثریت» مردم ایران چیست، در حالی‌که در اعتراضات چند ماه گذشته اقشار مختلف جامعه با جنبش «زن، زندگی، آزادی» اعلام همبستگی کرده و خواهان برگزاری «همه‌پرسی» و عبور از جمهوری اسلامی شده‌‌اند.

روزهای شنبه و یک‌شنبه در ادامه اجلاس مونیخ، ایرانیان مقیم آلمان و سایر نقاط اروپا برای حضور در برابر محل برگزاری کنفرانس برنامه‌ریزی کرده‌اند تا از این سه چهره اپوزیسیون خارج از ایران حمایت کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.