سه کارمند سازمان ملل در میان دست‌کم ۲۷ کشته درگیری‌ها در سودان‌اند

0 12


درگیری‌ها در خارطوم و حوالی فرودگاه و کاخ ریاست جمهوری ادامه دارد

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

درگیری‌ها در خارطوم و حوالی فرودگاه و کاخ ریاست جمهوری ادامه دارد

درگیری‌ها میان ارتش سودان و شبه نظامیان خشن در این کشور دست کم ۲۷ کشته و صدها مجروح بر جای گذاشته است از جمله سه کارمند دفتر سازمان ملل متحد در این کشور.

در خارطوم، پایتخت سودان، درگیری‌های خیابانی میان شبه‌نظامیان و نیروهای ارتش بر سر کاخ ریاست جمهوری، ساختمان تلویزیون ملی و مقرهای فرماندهی نظامی ادامه دارد.

عصر شنبه – ۱۵ آوریل – گزارش شده که در میان قربانیان این درگیری‌ها سه کارمند سازمان ملل متحد هم شناسایی شده‌اند که در جریان درگیری میان دو طرف در یک پایگاه نظامی جان باخته‌اند.

درگیری‌ها در سودان پس از آن شروع شد که طرح انتقال قدرت از دولت موقت نظامی به تشکیل یک دولت غیرنظامی طرح شد.

هر دو طرف مخاصمه، یعنی ارتش سودان و شبه نظامیان آرآس‌اف (نیروی واکنش سریع) مدعی‌اند که کنترل فردوگاه خارطوم را در دست دارند هر چند با وجود فرا رسیدن شب گزارش‌ها از ادامه درگیری ها در پایتخت حکایت دارد.

علاوه بر خارطوم، گزارش‌هایی از درگیری‌های مسلحانه در سایر نقاط سودان به ويژه منطقه دارفور حکایت دارد.

ارتش سودان می گوید جنگنده‌ها مواضع و پایگاه‌های آراس‌اف را بمباران کرده‌اند. نیروی هوایی سودان از مردم خواسته شنبه شب در خانه های خود بمانند چرا که عملیات هوایی برای شناسایی و هدف قرار دادن شبه نظامیان در جریان است.

همزمان ساکنان خارطوم به بی‌بی‌سی از وحشت و اضطراب خود گفته‌اند و یکی از آنها حتی از اصابت گلوله به خانه مجاور خود خبر داده است.

بنابر گزارش‌ها تاکنون دست کم ۲۷ نفر در جریان این درگیری‌ها کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

هنوز معلوم نیست چه تعداد از قربانیان شهروندان غیرنظامی هستند اما پیش‌تر کشته شدن ۳ غیرنظامی در جریان این مخاصمه تایید شده بود.

آن طور که اتحادیه صنفی پزشکان گزارش کرده ۳ کارمند جان باخته سازمان ملل متحد برای برنامه جهانی غذا ( WFP) کار می‌کردند که وظیفه توزیع کمک و آذوقه در مناطق قحطی زده و فقیر سودان را برعهده دارد.

دو کارمند دیگر سازمان ملل متحد هم به شدت مجروح شده‌اند. گزارش‌ها از حمله و غارت شبه نظامیان آراس‌اف از مقر سازمان ملل متحد در غرب سودان خبر می‌دهند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ژنرال محمد حمدان داگالو، فرمانده نیروهای واکنش سریع است که با نیروهای ارتش سودان و وفادار به ژنرال ژنرال عبدالفتاح البرهان درگیر شده‌اند

در پی روزها تنش در سودان بین شبه‌نظامیان «نیروی واکنش سریع» و ارتش، صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در نقاط مختلف خارطوم، پایتخت این کشور و ازجمله کاخ ریاست‌جمهوری شنیده شده است.

هنوز مشخص نیست دقیقا درگیری به چه دلیلی رخ داده اما گفته می‌شود تنش بر سر پیشنهاد انتقال به حکومت غیرنظامی بوده است. از زمان کودتای اکتبر ۲۰۲۱، سران ارتش از طریق آنچه «شورای حاکمیت» نامیده می‌شود، کشور را اداره می‌کنند. برای انتقال حکومت به غیرنظامیان، طرحی برای ادغام این نیروهای شبه‌نظامی در ارتش در دست بود اما اختلاف بین این ارتش و نیروهای شبه نظامی موجب تنش شده است.

بیم خروج از مسیر دموکراسی

سودان آماده می‌شد در یک روند گذار به سمت برقراری حکومت غیرنظامی‌ها گام بردارد، اما حالا با با آتش‌افروزی این درگیری‌ها بیم آن می‌رود که روند گذار از مسیر خود خارج شود.

سردبیر بی‌بی‌سی آفریقا در این باره گفت که جنگ قدرت بین دو ژنرال ارتش نشان می‌دهد که ارتش به این زودی تمایل ندارد قدرت را به غیرنظامی‌ها واگذار کند. بن‌بست سیاسی و ماه‌ها اعتراضات مخالفان، سودان را با تورم سرسام‌آور و فوران‌های مکرر خشونت‌ به زانو درآورده است.

پس از سرنگونی عمر البشیر، نظامی‌ها و غیرنظامی‌ها برای اداره کشور به توافق اولیه‌‌ای رسیدند اما در اکتبر ۲۰۲۱ ارتش دست به کودتا زد و قدرت را به دست گرفت.

بعد از کودتا، ارتش ابتدا عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان را خلع ید کرد و در حصر خانگی قرار داد اما او پس از امضای توافقی با رهبران کودتا مبنی بر تقسیم قدرت در اداره کشور، مجددا به کاخ نخست‌وزیری بازگشته بود.

اما معترضان حامی دموکراسی در سودان با ادامه تظاهرات بزرگ خیابانی، توافق میان آقای حمدوک و کودتاگران را رد کردند و خواستار تشکیل دولتی کاملا منفک از حضور و قدرت نظامیان شدند.

نیروی واکنش سریع چیست؟

نیروهای شبه نظامی واکنش سریع (RSF) که به بدنامی شهره است به رهبری ژنرال محمد حمدان داگالو – معاون رهبر کشور – به نقض حقوق بشر متهم شده است. این نیرو به قتل دست‌کم ۱۲۰ معترض در ژوئن ۲۰۱۹ در تظاهرات و تحصن در مقر ارتش متهم است.

نیروی واکنش سریع در سال ۲۰۱۳ عمدتاً با جنگجویان شبه نظامی «جنجوید» تشکیل شد که به‌طور وحشیانه‌ای با شورشیان در دارفور مقابله می‌کردند. اخیرا دیوان کیفری بین‌المللی در لاهه محاکمه علی محمد علی عبدالرحمن رهبر سابق شبه نظامیان موسوم به «جنجوید» را به اتهام ۳۱ مورد جنایت علیه بشریت و جنایات جنگی آغاز کرده است.

در سال ۲۰۱۵، حدود چهل هزار نفر از اعضای نیروی واکنش سریع به مداخله نظامی تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن پیوستند.

اعضای این نیرو به لیبی هم اعزام شدند.

برای انتقال حکومت به غیرنظامیان، طرحی برای ادغام نیروهای واکنش سریع در ارتش وجود داشت. اما اختلاف بین ژنرال داگالو و ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان بر سر جدول زمانی این انتقال و اینکه چه کسی ریاست نیروی یکپارچه جدید را بر عهده خواهد گرفت، به تنش کشیده شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.