سوراخ شدن تابلو «گربه و قناری» اثر کمال‌الملک در کاخ گلستان با میخ!

0 186


به‌تازگی یکی از  فعالان حوزه گردشگری با انتشار عکسی خبر از پارگی یکی از تابلوهای کمال‌الملک داد که در کاخ گلستان نگهداری می‌شود.

به‌دنبال انتشار تصاویری از سوراخ شدن تابلوی «گربه و قفس قناری» اثر کمال‌الملک با میخ، در فضای مجازی و رسانه‌ها نقدهای زیادی به شیوه نگهداری آثار در کاخ گلستان و سایر موزه‌های کشور وارد شد.

ماجرا از این قرار بود که آرش مودی، فعال گردشگری به‌دنبال بازدیدی که اخیرا از کاخ گلستان داشته، با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خبر داد که یکی از تابلوهای نقاشی کمال‌الملک در کاخ گلستان، با میخ سوراخ شده است.

به گفته این فعال حوزه گردشگری مسؤولان حاضر در سالنی که این تابلو در آن به نمایش گذاشته شده از وجود این پارگی ابراز بی‌اطلاعی کرده و حتی این احتمال را دادند که «شاید هنگام میخ زدن به دیوار توسط میخ پاره شده است»!

پس از انتشار تصاویر پارگی در تابلو کمال‌الملک در فضای مجازی، بازدیدکنندگان دیگر این کاخ، تصاویر مشابهی را به اشتراک گذاشتند که حاکی از این است که این پارگی تازه نبوده و از ماه‌ها قبل در این اثر نقاشی قابل‌مشاهده بوده است. به نظر می‌رسد تاکنون برای مرمت این تابلو اقدامی نشده است.

پارگی اثر کمال الملک

به‌دنبال نقدهای وارد شده در خصوص شیوه نگهداری آثار در موزه‌ها و مورد تابلوی کمال‌الملک، اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در اطلاعیه وزارتخانه در خصوص پارگی مشاهده شده بر اثر کمال الملک که در کاخ گلستان نگهداری می‌شود و برنامه موجود برای مرمت آن آمده است:

با دعوت از گروهی متشکل از کارشناسان متخصص حوزه مرمت تابلوهای نقاشی، قرار است تابلو مورد بررسی فنی و آسیب‌شناسی دقیق قرار گیرد. این در حالی است که تابلوی مذکور در گذشته نیز چندین بار مرمت شده است.

این اطلاعیه خاطر نشان می‌کند:

ضمن سپاس همیشگی بابت حساسیت اصحاب رسانه برای حراست از گنجینه‌های ملی، پایش سلامت آثار موزه‌ای در دستور‌ کار اداره‌کل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی قرار دارد و هیئتی کارشناسی به این منظور ماموریت بازدید از مخازن و تالارهای کاخ موزه‌ها را به عهده دارند. 

امسال نیز اعتبار لازم برای مرمت اضطراری تعدادی از تابلوهای نقاشی موجود در تالارها و مخازن کاخ موزه‌ها در نظر گرفته شده که این مهم به انجام می‌رسد.

تابلوی «گربه و قفس قناری» اثر محمد غفاری، معروف به کمال‌الملک در سال ۱۳۰۸ هجری قمری در ابعاد ۶۱ در ۴۷ سانتی‌متر، با رنگ‌روغن روی بوم اجرا شده است و هم‌اکنون در کاخ گلستان تهران نگهداری می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.