«سکوت» مقامات عراق در برابر اعتراض ایران به کاربرد نام غلط برای خلیج فارس

0 12با وجود درخواست شماری از نمایندگان مجلس ایران از عراق برای پوزش‌خواهی به خاطر استفاده از عبارت خلیج عربی در جریان میزبانی جام فوتبال، مقامات رسمی عراق در این باره سکوت کرده‌اند.

همزمان یکی از رهبران جنبش مقتدی صدر در این کشور، ایران را به رویه «استکباری» در قبال عراق متهم کرده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه، ۱۹ دی، تایید کرد که ایران «رسما» در خصوص استفاده از عبارت یاد شده به جای خلیج فارس، به عراق شکایت کرده است.

ناصر شیاع السودانی، نخست ‌وزیر جدید عراق، که به ایران هم سفر کرده و از جمله با علی خامنه‌ای دیدار داشت، هفته گذشته در گشایش مسابقات فوتبال حوزه خلیج فارس در بندر بصره در جنوب عراق، از نام رسمی این مسابقات با عنوان «جام خلیج عربی» استفاده کرد.

مقتدی صدر نیز در توییت خود از واژه خلیج عربی برای خوشامدگویی به مهمانان فوتبالی و فوتبال‌دوستان به بصره استفاده کرد.

در پی اعتراض فدراسیون فوتبال ایران، علی‌رضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس ایران، روز ۱۸ دی، در انتقاد از عراق گفت: «به نخست ‌وزیر عراق و مقتدی صدر توصیه می‌کنم که عذرخواهی کرده و از اقدامات جنجالی که برخلاف منافع دو دولت است و میان دو ملت اختلاف ایجاد می‌کند، دست بکشند.»

به گزارش ایرنا، آقای سلیمی افزود: «به کسانی که از اسم مجعول خلیج عربی در کشورهای عربی استفاده می‌کنند، می‌خواهیم تاریخ را مطالعه کنند.»

ولی‌الله بیاتی و شمار دیگری از نمایندگان مجلس ایران نیز در نشست روز یک‌شنبه هفته جاری پوزش‌خواهی رسمی عراق را درخواست کردند.

اما به نوشته المانیتور، عصام الاسدی، یکی از دستیاران مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر، گفت ایران از نزدیک شدن عراق به همسایگان عرب خود خشمگین شده و نگران است که این نزدیکی به همکاری اقتصادی و سیاسی و کاهش نفوذ ایران در عراق منجر شود.

به گفته دستیار آقای صدر، ایران با خوی استکباری در قبال عراق رفتار می‌کند و دستور می‌دهد.

مقتدی صدر مدتی است که مدعی «کناره‌گیری» از سیاست است.

فدراسیون فوتبال ایران گفته بود که اسناد اصالت نام خلیج فارس را برای فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، ارسال خواهد کرد.

به نوشته المانیتور، در این میان، دولت عراق روز یک‌شنبه این هفته تمبرهای تازه‌ای را به افتخار میزبانی مسابقات بصره با عنوان «خلیج عربی» منتشر کرد.

رسانه‌های عرب میزبانی بصره از هزاران عرب کشورهای حاشیه خلیج فارس را با شور و شوق بازتاب داده و آن را نشانه نزدیک شدن عراق و امیرنشین‌ها دانسته‌اند.

مسابقات جام کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با شرکت تیم‌ ملی هشت کشور عراق، عربستان، امارات، بحرین، کویت، قطر و عمان در جریان است. یمن نیز یکی از این کشورهاست که با وجود ادامه جنگ، امسال در این دوره نیز شرکت کرده است.

امسال بیست و پنجمین دوره این رقابت‌ها است که با حضور جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون جهانی فوتبال، و کمتر از یک ماه پس از جام جهانی فوتبال، آغاز به کار کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.