سیف العدل که در ایران به‌سرمی‌برد، رهبر جدید القاعده است

0 9وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۲۶ بهمن اعلام کرد، سیف العدل، اسلام‌گرای مصری که در ایران به‌سرمی‌برد، پس از کشته شدن ایمن الظواهری در مرداد ماه گذشته رهبری گروه القاعده را عهده‌دار شده است.

یکی از سخنگوهای وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «ارزیابی ما با ارزیابی سازمان ملل متحد مبنی بر این که سیف العدل، رهبر جدید القاعده، در ایران به‌سرمی‌برد، همخوانی دارد.»

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه گزارشی منتشر کرد که می‌گفت تحلیل غالب کشورهای عضو این نهاد این است که سیف العدل اکنون عملا رهبر القاعده محسوب می‌شود و این امر گویای تداوم فعالیت‌های آن است.

این گزارش می‌گوید، اما القاعده به خاطر حساسیت‌هایی که در رابطه با طالبان وجود دارد، رهبری سیف العدل را هنوز به طور علنی اعلام نکرده، چرا که طالبان افغانستان هنوز به مرگ ایمن الظواهری در کابل اعتراف نکرده‌اند.

بر اساس این گزارش، حساسیت دیگر القاعده درباره این موضوع به این خاطر است که سیف العدل در ایران شیعه مذهب به‌سرمی‌برد.

گزارش سازمان ملل متحد می‌افزاید: «موقعیت مکانی او پرسش‌هایی را در رابطه با جاه‌طلبی‌های القاعده به وجود می‌آورد که تلاش می‌کند در مقابل گروه خلافت اسلامی خود را به عنوان رهبر یک جنبش جهانی اثبات کند.»

سیف العدل ۶۲ ساله سرهنگ سابق نیروهای ویژه مصر و از اعضای قدیمی القاعده است.

بر اساس اسناد دولتی ایالات متحده، او به ایجاد ظرفیت عملیاتی القاعده کمک کرد و برخی از هواپیماربایانی را که در حمله ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ایالات متحده شرکت داشتند، آموزش داد.

به گفته علی صوفان، یکی از بازرسان سابق ضدتروریسم اف‌بی‌آی، سیف العدل از سال ۲۰۰۲ یا ۲۰۰۳ در ایران به‌سرمی‌برد و ابتدا در بازداشت خانگی بود، اما بعدها آن‌قدر آزادی پیدا کرد که به پاکستان سفر کند.

آقای صوفان در مقاله‌ای که سال ۲۰۲۱ در مجله مرکز مقابله با تروریسم منتشر شد، نوشت: «او یکی از مجرب‌ترین سربازان حرفه‌ای در جنبش جهادی در جهان است و بدن او مملو از جراحات جنگی است. وقتی او دست به اقدامی می‌زند،نهایت کارایی را از خود نشان می‌دهد.»

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.