شاهزاده رضا پهلوی «دموکراسی» در اسرائیل را ستود

0 14شاهزاده رضا پهلوی روز چهارشنبه ۳۰ فروردین در یک نشست خبری مشترک با گیلا گاملی‌اِل، وزیر اطلاعات اسرائیل، «دموکراسی» در این کشور را ستود.

او اظهار داشت: در ایران یک حکومت دیکتاتوری مذهبی حاکم است و اگر حکومتی سکولار در ایران بوجود بیاید تاثیر مثبتی در منطقه خواهد داشت.

شاهزاده رضا پهلوی اعتراضات «زن، زندگی آزادی» را نخستین انقلاب زنان در تاریخ مدرن ایران خواند و گفت اولین دشمن زنان ایران، حکومت حاکم بر کشور است.

او در ادامه تصریح کرد می‌دانم که ایرانی‌ها و اسرائیلی‌ها اهمیت بالایی برای شراکت راهبردی و همکاری دو کشور در آینده قائل هستند و من به اینجا آمده‌ام تا این پیام را به شهروندان اسرائیلی برسانم: «فقط من نیستم، بلکه میلیون‌ها ایرانی بی‌صدا هستند که در اسارت و در سرکوب، همین احساسات را دارند».

جمهوری اسلامی در چند دهه‌ای که از عمرش می‌گذرد هرگز اسرائیل را به رسمیت نشناخته، بارها این کشور را به نابودی مطلق تهدید کرده و حتی قتل عام یهودیان، هولوکاست، را انکار کرده است.

آقای پهلوی با اشاره به پیشینه تاریخی ایران و اسرائیل، خصوصا آزادی یهودیان از بابل توسط کوروش بزرگ و کمک به بازسازی معبد سلیمان گفت: «میزان محبت و احساساتی که جامعه ایرانی اسرائیل و همچنین شهروندان عادی اسرائیل در دیدار با او از خود نشان داده‌اند، بسیار گرم و تأثیرگذار بوده است».

او با اشاره به قرار گرفتن نام جمهوری اسلامی به‌ عنوان بزرگترین حامی تروریسم در جهان، گفت این رژیم نماینده مردم ایران نیست.

رضا پهلوی در سفر چند روزه‌اش به اسرائیل با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، شماری از رهبران سیاسی آن کشور و ایرانی‌تبارهای مقیم اسرائیل دیدار و گفتگو کرد.

او بعد از این نشست خبری همراه با خانم گاملی‌اُل به بازدید از تجهیزات آب شیرین‌کن سورِک اسرائیل رفت.

آقای پهلوی با انتشار توئیت و تصویری از بازدید خود از این تاسیسات گفت: «در حالی که جمهوری اسلامی در ایران دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها را به بیابان تبدیل می‌کند، در اسرائیل، دولت و صنعت، کویر را به آب تبدیل می‌کنند».

او گفت پس از گفتگو با دانشمندان، کارشناسان آب و مبتکران زیرساخت در اینجا، من مطمئن هستم که یک ایران آزاد و دموکراتیک می‌تواند در همکاری با اسرائیل، آسیب‌های محیط‌زیستی ایجادشده از سوی جمهوری اسلامی را جبران کند و اکوسیستم آبی ایران را نوسازی و بازسازی نماید.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در سال ۱۳۹۷ در پیامی ویدیویی با اشاره به بحران کم‌آبی در بسیاری از مناطق ایران گفته بود برای انتقال فن‌آوری در این زمینه وب‌سایتی به زبان فارسی راه اندازی می‌کند.

در سال‌های گذشته، بسیاری از منابع آبی ایران به دلیل مدیریت نادرست و خشکسالی در معرض خشک‌شدن قرار گرفته یا خشک شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های آی‌ ۲۴ نیوز اسرائیل، توئیتر رضا پهلوی، رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.