شب جوایز اسکار؛ پرونده سینمای سال ۲۰۲۲ بسته می‌شود

0 4سالن تئاتر دالبی لس‌آنجلس شامگاه یکشنبه ۲۱ اسفند صحنه مهم‌ترین رخداد سینمایی سال است و تا دقایقی بعد با اعلام برندگان نود و پنجمین دوره جوایز آکادمی اسکار پرونده سینمای سال ۲۰۲۲ بسته خواهد شد.

نامردهای این دوره اسکار و ستاره‌های هالیوود و سینمای دیگر کشورها در حال ورود به سالن مراسم و عبور از فرش قرمز هستند.

این میان حضور برخی چهره‌های به ظاهر غیرمرتبط با سینما در این مراسم نیز توجهات رسانه‌ها را به خود جلب کرده، از جمله ملاله یوسف‌زی، برنده نوبل صلح. اما به‌واقع حضور او در سالن تئاتر دالبی به خاطر مستند کوتاهی به نام «غریبه در دروازه» است که نامزد دریافت جایزه در دوره این دوره اسکار شده و خانم یوسف‌زی تهیه‌کننده آن است.

تازه ملاله یوسف‌زی تنها برنده جایزه نوبل نیست که در مراسم اسکار امشب حضور دارد، بلکه کازوئو ایشی گورو نیز مهمان این مراسم خواهد بود، برنده نوبل ادبیات که نامزد دریافت جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی برای فیلم «زندگی» است.

این دوره به نظر می‌رسد که رقابت اصلی میان سه فیلم «همه‌چیز همه‌جا به یکباره»، «در جبهه غرب خبری نیست» و «بنشی‌های اینیشرین» باشد که اولی در ۱۱ رشته و دومی و سومی، هر کدام در ۹ رشته نامزد هستند. با این حال نمی‌توان با قاطعیت نظر داد، چنان‌که سال گذشته هم فیلم «قدرت سگ» در ۱۲ رشته کاندیدا شده بود، اما تنها توانست یک جایزه را از آن خود کند و به جای آن فیلم مهجور «کودا» درخشید.

در بخش فیلم‌های کوتاه این دوره یک ایرانی نامزد دریافت جایزه است، سیروس نِشواد برای فیلم «چمدان قرمز»، محصول کشور لوکزامبورگ؛ فیلم ۱۸ دقیقه‌ای «چمدان قرمز»، مضمونش درباره زنان ایران و تلاش آن‌ها برای به‌دست آوردن آزادی‌ست.

همچنین یک سینماگر ایرانی‌تبارِ دیگر نیز در این دوره اسکار نامزد دریافت جایزه است و او کسی نیست جز داریوش خنجی، فیلمبردار شاخص هالیوود. آقای خنجی برای فیلمبرداری فیلم «باردو» تازه‌ترین ساخته کارگردان صاحب‌نام سینما، آلخاندرو گونزالس ایناریتو، نامزد دریافت اسکار شده است.

این گزارش به‌روز می‌شود…Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.