شش قدم؛ طوفان استقلال و ادامه صدرنشینی پرسپولیس

0 65


استقلال

منبع تصویر، FARSNEWS

ششمین هفته لیگ برتر فوتبال ایران با پیروزی قاطع استقلال و برد با ارزش تراکتور آغاز و به صدرنشینی دوباره پرسپولیس ختم شد.

دراین هفته بار دیگر زنان علاقه‌مند به فوتبال، در شهرستان‌های ایران اجازه ورود به ورزشگاه‌ها را پیدا نکردند و تنها تعداد معدودی از زنان هوادار استقلال و نساجی موفق شدند از طبقه دوم ورزشگاه آزادی، بازی این دو تیم را تماشا کنند.

همچنین سپاهان برای چهارمین هفته پیاپی موفق به پیروزی نشد؛ در دقایق پایانی این مسابقه هواداران سپاهان به عملکرد بازیکنان این تیم شدیدا اعتراض کردند.

امروز همچنین یک دیدار از این رقابت‌ها لغو شد.

سازمان لیگ حرفه‌ای فوتبال ایران در بیانیه‌ای اعلام کرده که دیدار دو تیم ملوان و فولاد از هفته ششم لیگ برتر به دلیل شرایط «نامساعد» جوی، بارش شدید باران در روزهای گذشته و همچنین لغزندگی زمین ورزشگاه انزلی، لغو و «به زمانی دیگر» موکول شده است.

منبع تصویر، IRNA

بازی هفته: استقلال-نساجی

اهمیت دیدار استقلال و نساجی، به پیش از شروع دیدار این دو تیم برمی‌گشت.

جمعه، یک روز قبل از دیدار استقلال با نساجی، باشگاه استقلال با انتشار ویدیو و بیانیه‌ای مدعی شد که این تیم در جریان پنج هفته رقابت‌های لیگ برتر، پنج بار از داوری‌ها متضرر شده است.

مدیران باشگاه نساجی هم در هفته‌های گذشته با صدور سه بیانیه و ارسال دو نامه به سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال، از داوری‌هایی که به اعتقاد آن‌ها به ضرراین تیم رقم خورده بود، شکایت کردند.

هر دو تیم، با ذهنیتی نامطمئن نسبت به داوری‌ها وارد ورزشگاه آزادی شدند؛ ورزشگاهی که بار دیگر به شکل نامتعارفی میزبان زنان هوادار شده بود.

بار دیگر مسئولین این ورزشگاه، تماشاگران زن را به طبقه دوم ورزشگاه منتقل کرده بودند.

دختران هوادار نساجی هم که برای حمایت از تیم خود و تماشای مسابقه به تهران آمده بودند در طبقه دوم این ورزشگاه دیده می‌شدند.

در آغاز مسابقه مشهود بود که نساجی مقابل استقلال غافلگیر شده است؛ میهمان با این تفکر که در دقایق اولیه مسابقه، اختیار عمل را در دست خواهد گرفت وارد زمین شد، اما استقلال زور بیشتری برای دیکته کردن برنامه خود یعنی بازی هجومی مقابل نساجی داشت.

استقلال بازی را با آرایش هجومی ۳-۳-۴ آغاز کرد و تمرکزش را روی استفاده کامل از تکنیک و سرعت بالای هر سه مهاجم خود گذاشت.

آن‌چه در مورد استقلال در این بازی نمی‌توان از آن بی‌تفاوت عبور کرد «تنوع تاکتیک‌های هجومی» بود.

شاگردان آقای ساپینتو تقریبا از هیچ فضایی در یک سوم دفاعی حریف به سادگی نمی‌گذشتند. 

نتیجه این سبک بازی شاگردان ریکاردو ساپینتو، دو گل در نیمه اول بود؛ این تیم برای نخستین بار موفق شد در نیمه اول با پیروزی به رختکن برود.

استقلال دست از بازی هجومی نکشید و نیمه دوم را هم هجومی آغاز کرد؛ یک مدافع حریف را زیر فشار حملاتش مجبور به خطای خطرناک و دریافت کارت زرد دوم و در نتیجه اخراج کرد و در سومین دقیقه نیمه دوم به گل سوم رسید.

استقلال حتی پس از به ثمر رساندن گل سوم، دست از حملاتش نکشید و باز هم با تعویض‌های هجومی سرمربی پرتغالی‌اش، بر شدت حملات خود افزود.

تمام تلاش‌های نساجی برای جبران گل‌های خورده به ضدحملات و استفاده از تک موقعیت‌ها خلاصه می‌شد.

آن‌ها در نهایت با ضربه پنالتی دقایق پایانی، یکی از گل‌ها را جبران کردند.

شاگردان آقای ساپینتو درنهایت با نتیجه سه بر یک پیروز شدند؛ در مسابقه‌ای که می‌توانستند به گل‌هایی بیشتر هم برسند.

از نظر کیفیت، قطعا دیدار استقلال و سپاهان، هر تماشاگری را برای تماشای ۹۰ دقیقه‌ای بازی، راضی نگه می‌داشت.

منبع تصویر، IMNA

مربی هفته: رضا مهاجری

برای انتخاب مربی هفته، مربیان پیروز مانند ریکاردو ساپینتو، امیر قلعه‌نویی یا حتی قربان بردیف گزینه‌های اول هستند.

اما رضا مهاجری، می‌تواند بهترین گزینه برای این عنوان باشد؛ حتی بدون دست یافتن به پیروزی.

رضا مهاجری، با تیمی جوان که بازیکنانش اسم و رسمی در حد تیم‌های مدعی ندارند، موفق شد مقابل پرسپولیس نمایش فوق‌العاده‌ای داشته باشد.

گل اول این تیم که در نیمه نخست وارد دروازه پرسپولیس شد، محصول یک کار تیمی بود که مشخصا به نظر می‌رسید بارها تمرین شده است.

اگر نفت مسجدسلیمان در نیمه نخست، بازیکنانی با تجربه‌تر را در اختیار داشت، شاید به راحتی گل‌های دوم و سوم را با برنامه‌های رضا مهاجری و از روی ضدحملات به ثمر می‌رساند.

اما موقعیت‌های این تیم توسط پیمان رنجبری و سامان نریمان‌جهان از دست رفت.

مشخصه ویژه نفت مسجد سلیمان و تاثیر رضا مهاجری روی تیمش را می‌شد در صحنه اعلام ضربه پنالتی به سود پرسپولیس دید.

بازیکن خاطی که با رای داور از زمین اخراج شده بود، با کمترین فوت وقت از زمین خارج شد و نیمکت نفت مسجد سلیمان بدون تنش، تصمیم داور را پذیرفت.

نفت مسجد سلیمان حتی پس از اخراج میلاد باقری و ده نفره شدن در دقیقه ۵۳ باز هم دست از حمله نکشید و بارها روی دروازه پرسپولیس موقعیت خلق کرد. اما در نهایت تیمش به هنرمندی یورگن لوکادیا، باخت.

رضا مهاجری طی سال‌های اخیر تنها مربی شکست خورده‌ای است که می‌تواند شایسته عنوان «مربی هفته» باشد.

منبع تصویر، MEHR

تیم هفته: گل گهر سیرجان

پرسپولیس در مسجد سلیمان نشان داد که حتی وقتی به اندازه هفته‌های گذشته‌اش منسجم نیست هم می‌تواند پیروز شود.

استقلال در خانه آتش‌بازی به راه انداخت؛ سه گل زد و گل‌های بسیاری را نزد.

اما در این بین، یک تیم هر هفته، «تیم‌تر» از قبل می‌شود؛ گل‌گهر سیرجان.

مجموع هزینه‌های تیم گل‌گهر به اندازه یکی از خطوط دفاعی، میانی یا هجومی تیم‌های استقلال و پرسپولیس نیست.

با این وجود این تیم موفق شد مقابل پیکان در خانه حریف، با ارائه بازی کاملا با برنامه، باز هم پیروز شود و تا رده دوم جدول صعود کند.

گل گهر در حالی تیم دوم جدول در پایان هفته ششم لیگ بیست و دوم است که در فصل نقل و انتقلات، هزینه‌هایی به مراتب کمتر از استقلال، پرسپولیس، سپاهان و فولاد داشته است.

 اگر پرسپولیس در مسجد سلیمان امتیاز نمی‌گرفت، هم‌اکنون تیم امیر قلعه‌نویی صدرنشین لیگ برتر بود.

گل‌گهر را با احترام به میلیاردهای پرستاره لیگ برتر، به عنوان تیم هفته ششم انتخاب می‌کنیم.

منبع تصویر، TASNIM

توضیح تصویر،

پیمان بابایی

بازیکن هفته: پیمان بابایی با احترام به یورگن لوکادیا

در هفته ششم، دو بازیکن از پرسپولیس و استقلال شایسته انتخاب به عنوان بهترین بازیکن هفته بودند؛ یورگن لوکادیا از پرسپولیس و پیمان بابایی از استقلال.

اما نگاهی به روند هر دو بازیکن در جریان ۹۰ دقیقه، نشان می‌دهد پیمان بابایی، کمی بیش از یورگن لوکادیا شایسته این عنوان است.

پیمان بابایی مهاجم ۲۸ ساله استقلال، بهترین و تاثیرگذارترین بازیکن هفته ششم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران بود.

او موفق شده است در تیم لبریز از مهاجم استقلال، به بازیکن ثابت در خط حمله تبدیل شود و نهایت استفاده را از سرعت، تکنیک و ضریب هوشی‌اش برد.

پیمان بابایی دقیقه سوم به دلیل آن‌چه داور بازی «تمارض برای فریب داور» می‌دانست کارت زرد گرفت اما یک دقیقه بعد، گل اول تیمش را روی تیزهوشی و فرار از قلب دفاع نساجی وارد دروازه علی‌رضا حقیقی کرد.

این گل پیمان بابایی باعث شد استقلال پس از حدود ۲۰۰ دقیقه در لیگ برتر به گل برسد؛ ضمن اینکه رکورد «کلین شیت» علی‌رضا حقیقی دروازه‌بان نساجی هم پس از ۳۰۵ دقیقه نیز شکسته شد.

او در دقیقه ۴۷ با فرار سریع خود باعث شد امیرمهدی جانملکی بار دیگر روی او مرتکب خطا شده و با دریافت کارت زرد دوم از زمین مسابقه اخراج شود. اخراج مهم‌ترین مدافع نساجی، پایان کار میهمان در ورزشگاه آزادی بود.

تفاوت پیمان بابایی با یورگن لوکادیا که برای پرسپولیس یک پنالتی گرفت و همان پنالتی را گل کرد و سپس گل دوم تیمش را به ثمر رساند، فقط در کیفیت هر دو نیمه مسابقه بود.

لوکادیا در جریان نیمه نخست بازی مقابل نفت مسجد سلیمان محو بود اما در نیمه دوم ناگهان درخشید.

منبع تصویر، ISNA

اتفاق ویژه هفته: اعتراض‌هایی که فقط اعتراض نیست  

اعتراض به داوری دیگر در فوتبال ایران، «اتفاق ویژه» نیست. از آن به عنوان یک «تاکتیک تیمی» هم استفاده می‌شود.

اعتراض‌های مکرر بازیکنان و مربیان به داوران نه مختص یک تیم خاص و نه در بازی‌های معدود بلکه دقیقا در تمامی رقابت‌های لیگ دیده می‌شود؛ در بعضی مسابقات بیشتر و در برخی تیم‌ها با حدت بالاتر، برای تحت تاثیر قراردادن داور.

در جریان بازی استقلال و نساجی، از دقیقه سوم تا آخرین لحظه مسابقه، هر دو تیم به عملکرد داوری اعتراض داشتند.

کادرفنی دو تیم در دقایقی هدایت بازیکنان را رها کرده و با داور کلنجار می‌رفتند.

طبق قوانین جدید فدراسیون بین‌المللی فوتبال، داوران موظف شده‌اند از ابتدای سال ۲۰۲۲ با کمترین اعتراضی از سوی نیمکت مربیان، از کارت زرد و قرمز استفاده کنند.

اما یاسر همرنگ، داور مسابقه ترجیح می‌داد برای کنترل جو ورزشگاه، کارت قرمزش را از جیب بیرون نیاورد.

به گفته کارشناسان داوری، در جریان دیدار استقلال و نساجی فقط یک اشتباه در دقیقه سوم رخ داد و پنالتی استقلال دیده نشد.

اما با وجود برتری دو بر صفر استقلال در نیمه اول، آقای ساپینتو به تمامی تصمیمات داوری معترض بود و پس از سوت پایان نیمه نخست به سمت کادر داوری حمله برد.

روزبه چشمی از بازیکنان باتجربه استقلال با هر سوت داور به سمت او می‌دوید و نیمه زمین خودی، تصویر را بهتر از داور دیده است.

اعتراضات به داوری در فوتبال ایران، مرزهای استاندارد را رد کرده و به نظر می‌رسد وارد فاز تاکتیک برای جنگ روانی برای گرفتن امتیاز شده است.

این موضوع مختص استقلال نیست و به کرات در بازی‌های سایر تیم‌ها هم دیده شده است.

منبع تصویر، MEDAL

گل هفته: رضا اسدی، تراکتور

با ارزش‌ترین گل هفته ششم را رضا اسدی به ثمر رساند؛ بازیکن فصل گذشته پرسپولیس که در تراکتور به دوران اوج خود بازگشته و بار دیگر موفق شد برای تراکتور گل‌زنی کند و این بار گل او سه امتیاز ارزش داشت.

رضا اسدی در پنجمین دقیقه وقت‌های تلف شده نیمه دوم دروازه صنعت نفت را باز کرد تا تیمش به دومین پیروزی پیاپی برسد.

همچنین در همین هفته رضا شکاری، مهاجم تیم فوتبال گل‌گهر، مقابل پیکان یکی از زیباترین گل‌های این فصل مسابقات را از روی ضربه ایستگاهی به ثمر رساند.

او از فاصله ۲۵ متری موفق شد دروازه پیکان را از روی یک ضربه ایستگاهی با ضربه‌ای قدرتی و دقیق باز کند.

منبع تصویر، FARSNEWS

جمله هفته: روزبه چشمی

در پایان دیدار تیم‌های استقلال و نساجی، روزبه چشمی بازیکن تیم استقلال گفت: «بازگشت کارلوس کی‌روش را به همه شما تبریک می‌گویم. او هر تصمیمی بگیرد درست است.»

در روزهای گذشته صحبت‌هایی مبنی بر دعوت شدن مجدد روزبه چشمی از استقلال، رامین رضاییان از تیم سپاهان و مرتضی پورعلی‌گنجی به پرسپولیس با بازگشت آقای کی‌روش مطرح شده بود.

او در پاسخ به خبرنگاری که از او پرسید «آیا موضع‌ شما ارتباطی با بالا رفتن شانس حضورتان در تیم ملی دارد یا نه» نیز گفت: «آقای کی‌روش هر کسی را دعوت کند حتما دلیلی دارد.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.