شعار شبانه در تهران و بندرعباس؛ چهلم‌‌ و یادبودهای اعتراضی در ایذه، دزفول و کرمانشاه

0 4چهلم دنیا فرهادی در ایذه و شادمان احمدی در دهگلان روز پنج‌شنبه با حضور گسترده مردمی به صحنه سردادن شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» تبدیل شد و همزمان مراسم یادبود سینا نادری در کرمانشاه و محمد قائمی‌فرد در دزفول نیز شاهد سردادن شعارهای اعتراضی بود. شامگاه پنج‌شنبه نیز معترضان در مناطقی از تهران و بندرعباس اقدام به سردادن شعارهای شبانه ضد حکومتی کردند.

در تهرانپارس جمعی از معترضان شامگاه پنج‌شنبه بیست و نهم دی ماه به سردادن شعارهای شبانه علیه جمهوری اسلامی پرداختند. «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» از جمله شعارهای شبانه معترضان در تهرانپارس بود.

شهرک اکباتان که چهارشنبه شب صحنه همراهی عمومی و گسترده ساکنانش با خاموشی چراغ‌ها و سردادن شعارهای شبانه بود، شامگاه پنج‌شنبه بار دیگر صحنه شعارهای ضد حکومتی از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» معترضان از فراز مجتمع‌های مسکونی بود.

جمعی از مردم هم در بندرعباس مرکز استان هرمزگان شامگاه پنج‌شنبه بیست و نهم دی ماه با سردادن شعارهای ضد حکومتی بار دیگر بر تداوم اعتراضات علیه جمهوری اسلامی تاکید کردند.

معترضان در بندرعباس در شعارهای شبانه پنج‌شنبه شب از داخل خانه‌ها و مجتمع‌های مسکونی شعار «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه»، «مرگ بر بسیجی»، «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

چهلم دنیا فرهادی در ایذه

در همین حال مراسم چهلم دنیا فرهادی با وجود فشارهای امنیتی بر خانواده‌اش روز پنج‌شنبه در آرامستان روضه‌الزهرای شهر ایذه و با شعارهای ضد حکومتی از جمله سردادن شعار «مرگ بر خامنه‌ای» از سوی مردم حاضر در این مراسم برگزار شد.

در چهلم دنیا فرهادی همچنین مردم حاضر شعار «دنیای ما رو برندند، جنازه‌اش رو آوردن» و «این گل پرپر شده، هدیه به میهن شده» سردادند.

جمعی از مردم معترض در این مراسم همچنین شعار «لعنت بر خمینی، مرگ بر خامنه‌ای» و «ایذه شده آماده، فرمان بده شاهزاده»، «بختیاری می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» سردادند.

دنیا فرهادی بیست و دو ساله، اهل ایذه و دانشجوی معماری دانشگاه آزاد اهواز بود که چهارشنبه ۱۶ آذر، همزمان با روز دانشجو در ایران، حوالی بلوار ساحلی در محدوده پل کابلی اهواز مفقود شد و پیکر او یک هفته بعد در منطقه‌ای دور از اهواز و برکناره رود کارون پیدا شد.

رسانه‌های حکومتی ابتدا عنوان کردند که این دانشجو «خودکشی» کرده است اما شوراهای صنفی دانشجویان کشور سرانجام در گزارشی اعلام کرد دنیا فرهادی، برخلاف آنچه رسانه‌های حکومتی در ایران عنوان کرده بودند، نه در اثر «خودکشی» و سقوط در آب بلکه ساعتی پس از «درگیری کلامی با بسیجی‌های دانشگاه»، در نقطه‌ای از شهر اهواز با اصابت «گلوله» کشته شده است.

چهلم شادمان احمدی در دهگلان

در شهر دهگلان استان کردستان نیز روز پنج‌شنبه بیست و نهم دی ماه جمعی از مردم با شرکت در مراسم چهلم شادمان احمدی و در اقداماتی نمادین از جمله با رها کردن ده‌ها بادکنک‌، به این معترض کشته شده ادای احترام کردند.

به نوشته شبکه حقوق بشر کردستان شادمان احمدی معترض ۳۲ ساله در هفدهم آذر ماه به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد و در بازداشتگاه کلانتری دهگلان در اثر شکنجه کشته شد.
معترضان روز پنج‌شنبه در چهلم شادمان احمدی و بر مزار او به سردادن شعارهای اعتراضی و از جمله شعار «زن، زندگی، آزادی»، «شهید نمی‌میرد» و «مرگ بر سپاهی» پرداختند.

در کرمانشاه نیز جمعی از مردم عصر پنج‌شنبه بر مزار سینا نادری، معترض کشته شده به دست نیروهای سپاه پاسداران، بود، در آرامستان دره دریژ حضور یافتند. در جریان این مراسم یادبود، پلاکاردهایی با عنوان «شهید راه آزادی» بر مزاری سینا نادری و در دست مردم بود.

جمعی از مردم نیز در دزفول با حضور بر مزار محمد قائمی‌فرد حضور یافتند. این معترض ۱۸ ساله‌ در جریان تظاهرات سی‌ام مهر ماه دزفول با شلیک مستقیم گلوله جنگی از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به سرش به شدت زخمی شده و به کما رفت و چند روز بعد در بیمارستان بر اثر شدت جراحت ناشی از اصابت گلوله کشته شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.