شماری از بیماران، کارکنان و آوارگان بیمارستان شفا را ترک کردند

0 6ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که به درخواست مدیر بیمارستان شفا در غزه، شماری از بیماران، کارکنان و آوارگان روز شنبه ۲۷ آبان، این مرکز درمانی را ترک کردند. به نوشته این بیانیه، اسرائیل اجازه داده است تا گروهی از پزشکان و کارکنان برای مداوا و مراقبت از بیمارانی که در وضعیت وخیمی هستند، در بیمارستان شفا بمانند.

ارتش اسرائیل تاکید کرد که «در هیچ نقطه‌ای، دستور تخلیه بیماران یا کادر درمانی را نداده و در واقع پیشنهاد کرده است که هرگونه درخواست تخلیه توسط ارتش اسرائیل تسهیل شود.»

ارتش اسرائیل گفته که پس از ورود به بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان غزه، آثاری از یکی از مراکز اصلی فرماندهی حماس را پیدا کرده است.

به گزارش «تایمز اسرائیل»، عکسی که نیروهای دفاعی اسرائیل اجازه انتشار عمومی آن را در روز پنجشنبه ۲۵ آبان، دادند، تسلیحاتی را که نشان می‌دهد که در بیمارستان شفا کشف شد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، نیز این موضوع را تایید کرده و گفته است که «یافته‌های مهمی» در شفا کشف شد، و فاز بعدی عملیات زمینی ارتش آغاز شد.

همچنین دانیل هاگاری، سخنگوی ارتش اسرائیل، گفت: «سربازان در نزدیکی بیمارستان شفا یک وانت بار حامل سلاح یافتند که مشابه وانتی است که گروه تروریستی حماس در حملات ۱۵ مهر از آنها استفاده کرده بود.»

حماس که تحت حمایت مالی و نظامی جمهوری اسلامی است، روز ۱۵ مهر به اسرائیل حمله کرد، دست‌کم ۱۲۰۰ تن را کشت و بیش از ۲۴۰ تن، از جمله کودکان، زنان و سالمندان را به گروگان گرفت.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست گروه‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، خروج شماری از بیماران و پناهجویان از بیمارستان شفا در روزی رخ داد که اینترنت و خدمات تلفنی به نوار غزه بازگردانده شد و به قطع ارتباط از راه دور پایان داد که سازمان ملل را مجبور کرد تحویل کمک‌های بشردوستانه را متوقف کند زیرا قادر به هماهنگی با کاروان‌های خود نبود.

درهمین حال، اسرائیل روز شنبه به گسترش حملات در شهر غزه ادامه داد و ارتش در یک پست اجتماعی به زبان عربی هشدار داد که ساکنان دو محله در شرق و شمال و اردوگاه آوارگان شهری جبالیا باید برای امنیت خود از محله‌های خود خارج شوند.

در این بیانیه آمده است که عملیات نظامی برای اجازه خروج به آن‌ها برای مدت کوتاهی متوقف خواهد شد.

سازمان ملل هشدار داده است که ۲.۳ میلیون نفر جمعیت غزه با کمبود آب آشامیدنی و غذا مواجه هستند، اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی می‌تواند ارسال کمک‌هایی را که روز جمعه متوقف شده بود، از سر بگیرد.

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، اسرائیل اعلام کرد که اکنون اجازه می‌دهد تا روزانه ده هزار لیتر سوخت برای خدمات ارتباطی وارد غزه شود.

علاوه بر این، ارتش اسرائیل گفت که اجازه می‌دهد روزانه شصت هزار لیتر سوخت نیز در اختیار سازمان ملل متحد برای نیازهای ساکنان غزه وارد شود.

به گفته سازمان ملل، با این حال، این تنها ۳۷ درصد از سوخت مورد نیاز برای حمایت از عملیات بشردوستانه، از جمله توزیع غذا و مصرف ژنراتورها در بیمارستان‌ها و تأسیسات آب و فاضلاب است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.