شمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه از تلفات زمین‌لرزه بم در ایران فراتر رفت

0 13حدود یک هفته پس از وقوع یکی از شدیدترین زلزله‌ها در ترکیه و سوریه، امدادگران روز یکشنبه ۲۳ بهمن توانستند چندین نفر دیگر را از زیر آوار نجات دهند.

با کاهش شانس نجات دیگر افراد، شمار قربانیان زلزله روز دوشنبه گذشته در دو کشور از ۳۳ هزار نفر فراتر رفت و اکنون این مرگبارترین زلزله در ترکیه از سال ۱۹۳۹ به این سو محسوب می‌شود.

شهروندان آواره در شهر «قهرمان‌مرعش» ترکیه، نزدیک مرکز وقوع زلزله، می‌گویند آنها چادرهای خود را در نزدیک‌ترین فاصله ممکن به خانه‌های ویران‌شده خود برپا کرده‌اند تا بتوانند مانع غارت اموالشان بشوند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که چگونگی واکنش او به زلزله انتقادات بسیاری را برانگیخته است و انتظار می‌رود انتخابات پیش رو سخت‌ترین انتخابات دو دهه اخیر برایش باشد، وعده داد که ظرف چند هفته بازسازی مناطق زلزله‌زده را آغاز کند.

زلزله در سوریه اما بیشترین آسیب را به مناطق تحت کنترل شورشیان وارد آورده و بسیاری از مردم را که پیش از این نیز به خاطر جنگ داخلی آواره شده بودند، بار دیگر بی‌خانمان کرده است. این منطقه در مقایسه با ترکیه از کمک‌های به مراتب کمتری برخوردار شده است.

مارتین گریفیث، هماهنگ کننده فعالیت‌های امدادی و بشردوستانه سازمان ملل که در منطقه مرز ترکیه و سوریه به‌سرمی‌برد در توییتی نوشت: «ما تاکنون نتوانسته‌ایم کاری برای مردم شمال غرب سوریه بکنیم.»

آقای گریفیث افزود: «آنها به درستی احساس می‌کنند که به حال خود رها شده‌اند.» وی سپس عنوان کرد که تلاش می‌کند این مسئله را هر چه سریع‌تر حل و فصل کند.

زلزله روز دوشنبه گذشته از حیث میزان تلفات ششمین بلایای طبیعی در جهان طی قرن کنونی محسوب می‌شود به طوری که آمار تلفات آن از زلزله شهر بم ایران در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) که ۳۱ هزار کشته بر جای گذاشت، فراتر رفته است.

این زلزله تاکنون ۲۹ هزار و ۶۰۵ کشته در ترکیه و بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ کشته در سوریه بر جای گذاشته است. آمارها حاکی از آن است که حدود ۸۰ هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند و بیش از یک میلیون نفر نیز در سرپناه‌های موقتی به‌سرمی‌برند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.