شهبانو فرح پهلوی یاسمین مقبلی را «باعث افتخار همه ایرانیان» خواند

0 4شهبانو فرح پهلوی طی پیامی انتخاب یاسمین مقبلی به عنوان فرمانده ماموریت به ایستگاه فضایی را باعث افتخار همه ایرانیان دانست و این موفقیت را به او و خانواده‌اش تبریک گفت.

وی در رسانه‌های اجتماعی خود نوشت: «بسیار خوشوقتم که یاسمین مقبلی فضا‌نورد ایرانی‌تبار، به‌عنوان فرمانده ماموریت به ایستگاه فضایی، انتخاب شده و هم اکنون در ایستگاه فضایی مشغول به آزمایشات لازم برای فردایی دیگر است.»

شهبانو فرح پهلوی اضافه کرد: «انتخاب یک زن ایرانی به عنوان فرمانده برای چنین ماموریت پر‌اهمیتی باعث افتخار همه ایرانیان است. این موفقیت چشمگیر را به یاسمین مقبلی و خانواده‌اش تبریک می‌گویم و برای او آرزوی پیروزی و خوشبختی روز افزون دارم.»

موشک حامل فضانوردان مأموریت «کرو ۷» بامداد روز شنبه ۲۵ اوت، با موفقیت راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شد.

فرماندهی این ماموریت فضایی را یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی آمریکایی، بر عهده دارد، و فضانوردانی از دانمارک، ژاپن، و‌‌ روسیه، او را در این مأموریت همراهی می‌کنند.

اعضای گروه در طول اقامت خود در ایستگاه فضایی بین‌المللی که انتظار می‌رود ۱۹۰ روز طول بکشد، درباره خطر بالقوه پراکندگی باکتری‌ها و قارچ‌ها برای مأموریت‌های فضایی انسان، بررسی امواج مغزی فضانوردان هنگام خواب و بررسی راه‌های بهتر برای بازیافت ادرار و مدفوع فضانوردان تحقیق خواهند کرد.

یاسمین مقبلی چهارم مرداد به صدای آمریکا گفته بود: «از کودکی می‌خواستم به فضا بروم. وقتی در ناسا ثبت نام کردم، مادرم گفت که مشکلی ندارد که فضانورد شوم ولی نمی‌خواهد که من به فضا بروم، فکر می‌کنم مقداری نگران بود. الان پدر و مادرم بسیار هیجان‌زده هستند. آنها می‌دانند که این کاری است که از کودکی می‌خواستم انجام دهم و همیشه من را تشویق می‌کردند.»

او در این گفتگو با اعلام حمایت دوباره از جنبش «زن زندگی آزادی» در ایران افزود:«من بسیار از زنان و مردان ایرانی الهام گرفتم.. مردم ایران در حال مبارزه هستند، و این‌ مبارزه را نه‌ تنها برای خود، بلکه برای نسل‌های آینده انجام می‌دهند، این بسیار شجاعانه و الهام‌بخش است.»

این نخستین سفر فضایی یاسمین مقبلی است که به عقیده او، می‌تواند برای دختران ایرانی در راه رسیدن به آرزوهای بزرگی که دارند، الهام‌بخش باشد.

برخی کاربران فضای مجازی وابسته به جمهوری اسلامی و لشگر سایبری در روزهای گذشته تلاش کردند ایرانی بودن یاسمن مقبلی را زیر سوال ببرند و او را متعلق به زادگاهش، آلمان یا محل رشد و نموش، آمریکا بدانند.

پدر و مادر یاسمین مقبلی در جریان انقلاب ۱۳۵۷ از ایران گریختند. او در آلمان متولد، ‌و در نیویورک بزرگ شد و به تفنگداران نیروی دریایی آمریکا پیوست.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.