«شهروندخبرنگار» چینی پس از ۳ سال حبس به دلیل «گزارش کووید» آزاد می‌شود

0 11بستگان یک مرد چینی که سه سال پیش در پی انتشار ویدئوهایی از بیمارستان‌ها و انبوه اجساد در زمان شیوع کووید-۱۹ در ووهان ناپدید شده بود، می‌گویند که او قرار است به زودی آزاد شود.

فَنگ بین و افراد دیگری مانند او که از آنها با عنوان «شهروندخبرنگار» یاد می‌شود، اوایل سال ۲۰۲۰ جزئیاتی از همه‌گیری کووید را در اینترنت و رسانه‌های اجتماعی منتشر کردند. انتشار این جزئیات و آشکار شدن ناتوانی حکومت چین در کنترل شیوع این بیماری، باعث شرمساری مقامات چینی شد.

در شرایطی که حزب کمونیست حاکم همواره به دنبال کنترل روایت است، پرونده فنگ همچنین به عنوان بخشی از سرکوب روش‌مند انتقاد از سوءمدیریت چین در قبال همه‌گیری کووید و شیوع ویروس کرونا محسوب می‌شود.

دو منبع آگاه که به دلیل نگرانی از اقدامات تلافی‌جویانه حکومت نخواستند هویت‌شان فاش شود، به آسوشیتدپرس گفتند که فنگ بین قرار است روز یکشنبه آزاد شود. یکی از آنها گفت که فنگ به جرم «دعوا راه انداختن و مشکل‌آفرینی» به سه سال زندان محکوم شد، اتهامی مبهم که معمولا علیه مخالفان سیاسی حزب کمونیست چین استفاده می‌شود.

اوایل سال ۲۰۲۰ زمانی که شیوع اولیه بیماری کووید شهر ووهان چین را تسخیر کرد، دولت چین با قرنطینه ۷۶ روزه آن شهر کوشید از گسترش بیماری بکاهد.

در آن زمان، که ماه‌ها در خیابان‌های ووهان چیزی جز آمبولانس‌ها و پرسنل امنیتی مشاهده نمی‌شد، شمار اندکی «شهروند روزنامه‌نگار» سعی کردند با استفاده از تلفن‌های هوشمند و حساب‌های رسانه‌های اجتماعی، ضمن بازگو کردن روایت‌های خود و دیگران انحصار اطلاعاتی به شدت تحت کنترل حزب کمونیست چین را خنثی کنند.

اگرچه فنگ و یک شهروندخبرنگار دیگر به نام چن کیوشی در ماه فوریه همان سال ناپدید شدند، ولی همین حرکت کوچک این شهروند روزنامه‌نگاران در مقایسه با میزان «اطلاع‌رسانی مردمی» در موارد قبلی بی‌سابقه بود.

در تنظیم این خبر از گزارش آسوشیتد‌پرس استفاده شده استSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.