شهروند فرانسوی- ايرلندی زندانی در ايران به شش سال و نيم زندان محکوم شد

0 4خانواده برنارد فيلن، شهروند فرانسوی – ايرلندی زندانی در ايران روز چهارشنبه ۱۷ اسفند گفتند که او به جرم «جاسوسی» به شش سال و نيم زندان محکوم شده است.

کارولين خواهر آقای فيلن در بيانيه‌ای گفت که برادرش به جرم «جمع‌آوری و انتقال اطلاعات به حکومت‌های متخاصم» محاکمه شده و حکم دادگاه در آخر فوريه صادر شده است. برنارد فيلن و حانواده او اين اتهام و اتهامات ديگری را که عليه او اعلام شده است رد کرده‌اند.

برنارد فلين، شهروند ۶۴ ساله ایرلندی – فرانسوی که مشاور جهانگردی است و در پاریس زندگی می‌کرد، در سفر خود به ایران که همزمان با موج اعتراضات گسترده کشور بود در شهر مشهد بازداشت و در زندان وکيل آباد این شهر زندانی شد.

نيروی انتظامی ايران که آقای فيلن را بازداشت کرده او را به «عکس گرفتن از يک مسجد آتش گرفته و پرسنل نيروی انتظامی» در جريان اعتزاضات ماه‌های اخير متهم کرده است. آقای فيلن مدتی بعد به «تبليغ عليه نظام» و ارسال عکس برای يک روزنامه بريتانيايی و همچنين قاچاق اشياء عتيقه متهم شد.

يک مقام دیپلماتیک فرانسوی ماه گذشته گفت که به‌رغم درخواست‌های مکرر دولت‌های فرانسه و جمهوری ایرلند اولین ملاقات کارمندان کنسولی فرانسه با آقای فیلن نهایتا در روز ۱۹ دی و حدود سه ماه پس از بازداشت او انجام شد.

به گفته خانواده آقای فيلن، از زمان بازداشت بيماری‌های او تشديد شده است. او بيماری قلبی دارد و با خطر سکته و از کار افتادن کليه روبه‌رو است و از درد شديد استخوان و مفاصل رنج می‌برد.

خانواده برنارد فيلن می گويند، حکم اوليه‌ای که برای او صادر شده بود سبک تر بود و حتی به او وعده داده بودند که به دليل کهولت سن ممکن است به زودی مورد عفو قرار گرفته و آزاد شود.

برنارد فيلن یکی از ده‌ها شهروند کشورهای غربی است که در ایران زندانی شده‌اند. مخالفان جمهوری اسلامی و گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند نهادهای امنیتی ایران و به خصوص سپاه پاسداران از بازداشت، محاکمه و زندانی کردن این افراد به عنوان حربه‌ای برای معامله با دولت‌های غربی سوء استفاده می‌کنند.

به‌رغم مذاکرات جمهوری اسلامی با بریتانیا، فرانسه و آلمان برای احیای برجام موارد دستگیری و محاکمه شهروندان کشورهای غربی و ایرانیانی که تابعیت این کشورها را دارند، افزایش یافته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان؛ ش.ر/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.