شواهد بسیاری از بکارگیری پهپادهای ایرانی در حملات اوکراین در اختیار داریم

0 43نشست شورای امینت سازمان ملل به دعوت سه کشورغربی برای بررسی «ارسال» تسلیحات از ایران به روسیه در جنگ اوکراین چهارشنبه ۲۷ مهرماه به صورت غیر علنی برگزار شد. در همین حال، روسیه نیز هشدار داده است هر گونه تحقیق سازمان ملل متحد دراین زمینه بر همکاری مسکو با این سازمان اثر خواهد گذاشت.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است که ایالات متحده به همراه بریتانیا و فرانسه موضوع انتقال پهپادهای ایران به روسیه را در نشست چهارشنبه شورای امنیت مطرح کردند و گزارش کارشناسی دبیرخانه سازمان ملل درباره ارسال این «تسلیحات خطرناک» نیز در اختیار اعضای این شورا قرار گرفت.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید: «ما نگرانی شدید خود را در خصوص اقدام روسیه در خرید این پهپادها از ایران که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، ابراز کردیم.»

مقام‌های آمریکایی تابستان سال جاری اعلام کردند روسیه قصد دارد پهپادهایی را از ایران بخرد و از آنها در جنگ در اوکراین استفاده کند. اما وزارت خارجه ایران این گزارش‌ها را رد کرده بود.

وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است: «ما اکنون شواهد فراوانی را در اختیار داریم که نشان می‌دهد این پهپادها برای حمله به غیرنظامیان اوکراینی و زیرساخت‌های غیرنظامی حیاتی این کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

این بیانیه اضافه کرده است: « با توجه به این که ایران همچنان به دروغ گفتن و انکار ارسال سلاح به روسیه برای استفاده در اوکراین ادامه می دهد، ما متعهد هستیم که با متحدان و شرکای خود برای جلوگیری از انتقال این تسلیحات خطرناک به روسیه همکاری کنیم. »

هشدار روسیه

در همین حال، یک دیپلمات روسیه پس از نشست غیر علنی شورای امنیت به سازمان ملل نسبت به هرگونه تحقیق درباره استفاده از پهپادها در جنگ اوکراین هشدار داده است.

اوکراین می‌گوید ارتش این کشور بیش از ۲۲۰ پهپاد انتحاری ساخت ایران را در حدود یک ماه اخیر سرنگون کرده است و از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد برای بازدید از بقایا و لاشه‌های جمع‌آوری شده این پهپادها دعوت کرده است.

دیمیتری پولیانسکی، معاون اول نمایندگی روسیه در سازمان ملل، پس از نشست غیر علنی شورای امنیت اظهارات کشورهای غربی درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را رد کرد. او با اشاره به این که این تسلیحات در روسیه ساخته شده است٬ «اتهامات بی اساس و تئوری توطئه» در این‌باره را محکوم کرد.

این مقام روسی در ادامه هشدار داد در صورت ورود سازمان ملل متحد به تحقیقات درباره به استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین، مسکو همکاری خود را با این نهاد بین‌المللی مورد بازنگری قرار خواهد داد.

دیمیتری پولیانسکی از دبیرکل سازمان ملل و کارکنانش خواست تا «از هرگونه تحقیق غیرقانونی خودداری کنند» در غیر این صورت، روسیه «باید همکاری» خود با این سازمان را مورد ارزیابی مجدد قراردهد.

در روزهای اخیر شواهد بیشتری از استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله به شهرها و زیرساخت‌های اوکراین جمع‌آوری و منتشر شده است.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه روز دوشنبه ۲۵ مهر این شواهد را بررسی و در مورد ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه مذاکره کردند.

بااستفاده از وب سایت وزارت خارجه آمریکا و الجزیرهSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.