شورای امنیت اقدام وزیر دست راستی اسرائیل در دیدار از حرم شریف را نکوهش کرد

0 12شورای امنیت سازمان ملل روز پنج‌شنبه، ۱۵ دی، در یک نشست، رفتن ایتامار بن‌گویر، وزیر جدید امنیت ملی اسرائیل، به «حرم شریف» در شرق بیت‌المقدس، اورشلیم، را به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز نکوهش کرد.

وزیر اسرائیلی که رهبر جنبش راست افراطی «اقتدار یهودی» است و از هفته گذشته با ائتلاف با حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو به عنوان یکی از مهم‌ترین وزیران دولت این کشور کار خود را آغاز کرده، روز ۱۳ دی با حضور در «حرم شریف» واکنش‌های انتقادی تند تمامی کشورهای عرب و اسلامی و مخالفت کشورهای غربی را در پی آورد.

فلسطینیان و کشورهای اسلامی، از جمله دولت‌هایی که با اسرائیل رابطه سیاسی دارند، اقدام آقای بن‌گویر را «یورش» و «عبور از خطوط قرمز» مسلمانان و فلسطینیان نامیده و نسبت به عواقب آن هشدار دادند.

به گزارش روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت، دولت این کشور تلاش کرده بود تا با اقداماتی در پشت پرده مانع از برگزاری نشست شورای امنیت شود اما کوشش‌هایش ناکام ماند.

امارات متحده عربی، که از دو سال پیش با اسرائیل عادی‌سازی رابطه کرده، به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت، برگزاری نشست در خصوص این رویداد را درخواست کرده بود.

به گزارش الجزیره، منصور ریاض، سفیر فلسطین در سازمان ملل، در نشست پنج‌شنبه شب شورای امنیت پرسید: اسرائیل کدام خط قرمز را باید رد کند تا شورای امنیت بگوید: دیگر بس است.

آقای ریاض هشدار داد که ادامه «تحریکات تندروهای اسرائیلی‌» به یک «خیزش سراسری» خواهد انجامید.

به گزارش تایمز اسرائیل، گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، سفیر فلسطین را به «دروغ‌گویی» و «سم‌پراکنی» متهم کرد و اظهار داشت که کشورش قصدی برای تغییر وضعیتی که در طول دهه‌ها برقرار بوده، ندارد.

آقای اردان پیش از نشست شورای امنیت نیز در جمع خبرنگاران این جلسه را «غم‌انگیز» و «پوچ» نامید و گفت «مطلقا هیچ دلیلی» برای برگزاری آن وجود نداشته است.

شورای امنیت حضور وزیر اسرائیلی در اماکن حساس اورشلیم را «یک تحریک بی‌سابقه» نامید اما متعهد به اقدام خاصی در این خصوص نشد.

آمریکا و روسیه در شورای امنیت در این نشست موضع مشترکی در نکوهش اسرائیل داشتند.

واسیلی نبزنیا، سفیر روسیه، گفت که «رفتن آرئیل شارون (یکی از نخست‌وزیران پیشین اسرائیل) در سال ۲۰۰۰ به این مکان مسبب بروز انتفاضه دوم شد که جان هزاران تن از دو طرف اسرائیلی و فلسطینی را گرفت».

رابرت وود، دیپلمات ارشد آمریکایی حاضر در این نشست، گفت آمریکا «متعهد به راه‌کار دو کشوری (تشکیل کشور فلسطین در جوار اسرائیل) است و از هر اقدام یک‌جانبه که تنش‌ها را تشدید کرده و راه حل دو کشوری را تضعیف کند، نگران است».

آمریکا، مهم‌ترین متحد غربی اسرائیل، پیش از نشست شورای امنیت نیز توسط سفیر خود در اورشلیم و سخنگوی وزارت خارجه واشینگتن، دولت جدید اسرائیل را به پایبندی به «وضعیت مستقر» در قبال اماکن اسلامی در شرق اورشلیم و خودداری از تغییر آن فراخوانده بود.

آلمان و فرانسه نیز موضع مشابهی اتخاذ کردند.

مصر، اردن، امارات و بحرین که با اسرائیل معاهده صلح دارند، اسرائیل را شدیدا نکوهش کرده‌اند. اردن سفیر اسرائیل در امان را نیز احضار کرده است.

عربستان سعودی، که بنیامین نتانیاهو برای دستیابی به صلح با آن کشور اشتیاق زیادی نشان می‌دهد، از اقدام وزیر اسرائیلی انتقاد کرده است.

همچنین ترکیه که پس از ۱۲ سال روابط بحرانی با اسرائیل، به تازگی روابط خود را با این کشور گرم کرد، حضور وزیر اسرائیلی در «حرم شریف» را به عنوان گامی تحریک‌آمیز تقبیح کرد.

ایتامار بن‌گویر تاکید کرده که «وضعیت مستقر» را تغییر نداده و یهودیان نیز حق نیایش در «کوه معبد» را دارند.

جنبش «اقتدار یهودی» به رهبری آقای بن‌گویر از جمله آن دسته از گروه‌های راست افراطی اسرائیلی است که از مدت‌ها پیش جلوگیری پلیس اسرائیل از حضور آزادانه یهودیان در «کوه معبد» یا محدود کردن این حضور را به شدت نکوهش کرده‌اند.

اما این نخستین بار است که این گروه‌ها به بخشی از ائتلاف دولت تبدیل شده و رهبران آن‌ها پست‌های مهم وزارتی گرفته‌اند.

برخی از این گروه‌ها خواهان بنای معبد یهودی هستند که به گفته آن‌ها دو بار در طول تاریخ ویران شده است.

«حرم شریف»، شامل مساجد عمر، قبه‌الصخره، قبه‌السلسله و چهار مناره، به روی جایی بنا شده که یهودیان آن را مکان ویران شده «معبد مقدس» باستانی خود می‌دانند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.