صدای آمریکا بازداشت خبرنگاران در ایران را محکوم کرد

0 49صدای آمریکا از دستگیری چند خبرنگار در ایران که تظاهرات گسترده در تهران و دیگر شهرهای ایران را پوشش می‌دهند، ابراز نگرانی کرد.

سازمان‌های حقوق بین‌الملل از جمله کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می‌گویند دستکم ۲۰ روزنامه‌نگار بازداشت شده‌اند. در میان بازداشت‌شدگان نام نوید جمشیدی، عضو فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران، اتحادیه صنفی روزنامه‌نگاران تهران و مدیر مسئول پایگاه خبری آسیا نیوز دیده می‌شود.

آقای جمشیدی، که به تازگی میهمان بخش فارسی صدای آمریکا بود، شنبه دوم مهر ماه در منزل خود در تهران از سوی سرویس‌های امنیتی ایران دستگیر شد، اما دلیلی برای بازداشت وی اعلام نکردند. ماموران به زور وارد خانه این روزنامه‌نگار شدند و لپ‌تاپ، گوشی هوشمند و یادداشت‌های او را ضبط کردند.

ائتلاف برای حمایت از زنان روزنامه‌نگار، که ایران را یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها برای زنان شاغل در رسانه‌ها می‌‌داند، خبر داده که دستکم هفت خبرنگار زن در میان بازداشت شدگان هستند.

یولاندا لوپز سرپرست موقت صدای آمریکا گفته است: «ایران، یکی از سرکوبگرترین کشورها برای روزنامه‌نگاران است. ما نمی توانیم چشمان خود را بر آزار و اذیت روزنامه نگاران توسط رژیم‌های خودکامه در ایران یا هر جای دیگر در جهان ببندیم. ما در کنار همتایان خبرنگارمان در ایران ایستاده‌ایم، چون از آزادی مطبوعات دفاع می‌کنیم. مردم ایران استحقاق دسترسی بی قید و بند به مطبوعات آزاد هستند.»

صدای آمریکا با ارائه اخبار و اطلاعات دقیق و عینی به مردم ایران، همچنان به مقابله با اطلاعات نادرست و تلاش‌های رژیم ایران برای سانسور متعهد است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.