صدور قرار جلب برای ۴۰ نفر در پرونده آتش‌سوزی زندان اوین 

0 4با گذشت بیش از یک‌سال از آتش سوزی در زندان اوین، دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست برای ۴۰ نفر در این پرونده خبر داد.

علی صالحی این خبر را در مورد پرونده‌ای داده که مهرماه سال گذشته با آتش‌سوزی شبانه در زندان اوین گشوده شد.

این مقام قضایی جمهوری اسلامی جزییاتی بیشتری در مورد اسامی متهمان، سمت‌های احتمالی و یا نحوه رسیدگی به این پرونده از زمان تشکیل، ارائه نداد.

یکشنبه ۲۲ مهر سال گذشته، مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرده بود که آتش‌سوزی شب گذشته در زندان اوین منجر به مرگ چهار نفر از زندانیان و مجروح شدن ۶۱ نفر شده است.

قوه قضاییه در آن زمان مدعی شد که این افراد «در پی آتش‌سوزی و درگیری بین برخی از زندانیان بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی جان باختند.»

پس از این اتفاق رسانه‌های ایران گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد «علت انفجار» و آتش‌سوزی در اوین منتشر کرده و حتی از «انفجار مین در زندان اوین» خبر داده بودند.

در آن زمان روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست نیز در مطلبی به بررسی ابعاد مختلف آتش‌سوزی در زندان اوین پرداخت و با بیان اینکه بیش از ۴۰ سال است که زندان اوین در تهران، بارزترین نماد سرکوب در جمهوری اسلامی است نوشته بود: «به گفته رسانه‌های دولتی در شب ۱۵ اکتبر، آتش سوزی گسترده در این زندان، دستکم هشت کشته و ۶۱ زخمی برجای گذاشت.»

هرچند مقامات مدعی شده بودند این آتش سوزی در کارگاه خیاطی رخ داده اما آتنا دائمی زندانی سابق و فعال سیاسی در آن زمان در گفتگو با صدای آمریکا گفته بود: «ظهارات مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر آتش‌سوزی در کارگاه‌های خیاطی دروغ است چرا که قبل از ساعت ۶ کارگاه‌ها تعطیل و آمارگیری انجام می‌شود.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.