«صف‌های کیلومتری» سوخت در زاهدان باعث مشکل معیشتی مردم شده است

0 76با وجود بالا گرفتن انتقادهای امامان جمعه شهرهای سیستان و بلوچستان از مختل شدن زندگی مردم این استان به‌دلیل سوءمدیریت‌های مقام‌های حکومتی، گزارش‌های تازه رسانه‌های دولتی حکایت از تشدید این وضعیت دارد.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز دوشنبه از تشکیل صف‌های کیلومتری مقابل جایگاه‌های سوخت در استان سیستان و بلوچستان خبر داده و نوشته است که در این استان، رانندگان برای سوخت‌گیری به ناچار باید دست‌کم «سه تا چهار ساعت وقتشان را در این صف‌ها سپری کنند.»

محمد براهویی، یک راننده کامیون به ایرنا گفت: «من ساعت سه صبح به جایگاه کشاورز [یک جایگاه سوخت در شهر زاهدان] برای دریافت سهمیه گازوئیل مراجعه کردم که با گذشت چهار ساعت هنوز فاصله زیادی با جایگاه دارم.»

استان سیستان و بلوچستان با جمعیت اکثرا سنی‌مذهب، یکی از استان‌های محروم در ایران است و آمار حاشیه‌نشینی و کمبودهای بهداشتی و آموزشی در آن بسیار بالاست.

در این شرایط، خبرگزاری دولتی ایرنا در این گزارش، و همچنین مقام‌های دولتی در سخنان خود، در تلاشند تا مواردی چون «قاچاق سوخت» و وقوع اعتراضات مردمی در زاهدان را به عنوان عوامل کمبود عرضه سوخت در این استان معرفی کنند.

ایرنا مدعی شده «بسیاری از افرادی که در صف در مقابل جایگاه قرار دارند تنها به منظور دریافت سهمیه گازوئیل و فروش آن در بازار آزاد حضور دارند».

همچنین محمد کهنسال، رئیس ناحیه شرکت پخش فرآورده‌های نفت زاهدان، صف‌های طولانی مقابل جایگاه‌های عرضه سوخت در این شهر را فقط به دلیل «تعطیلی جایگاه بعثت» اعلام کرده که به قول او، از سوی «اغتشاشگران» (معترضان) «تخریب» شده است.

این در حالی است که حسین مدرس خیابانی استاندار سیستان و بلوچستان به کمبود جایگاه‌های سوخت در این استان اعتراف کرده و گفته «میانگین فاصله هر جایگاه سوخت تا جایگاه بعدی در کشور ۴۰ کیلومتر» است اما این میانگین فاصله در سیستان و بلوچستان «۱۲۰ کیلومتر»، یعنی سه برابر است.

آقای مدرس خیابانی تاکید کرد این کمبود جایگاه سوخت «باعث شده مردم غالبا در صف‌های طولانی برای تامین سوخت بنزین و گازوئیل انتظار بکشند.»

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، وزارت نفت «قاچاق سوخت» را بهانه‌ای برای عدم صدور مجوز برای تاسیس جایگاه سوخت در این استان کرده و برای تاسیس جایگاه‌های سی‌ان‌جی هم «به دلیل عدم رقابتی بودن این موضوع و عدم صرفه اقتصادی سرمایه‌گذاری و استقبال بخش خصوصی» پیشرفتی حاصل نشده است.

در جریان اعتراضات اخیر گروهی از مردم زاهدان علیه تجاوز یک سرهنگ نیروی انتظامی به یک دختر بلوچ و همچنین جان‌باختن مهسا امینی، نیروهای امنیتی بیش از ۹۰ نفر از مردم زاهدان را کشتند.

ادامه اولویت دادن دولت به مسائل ایدئولوژیک شیعی در بلوچستان

در حالی که استان سیستان و بلوچستان با مشکلات متعددی از جمله کمبود جایگاه‌های عرضه سوخت و همچنین ممانعت از تردد مردم بومی منطقه از گذرگاه‌های مرزی مواجه است، مقام‌های دولتی با انتصاب مدیران شیعه در این استان سنی‌نشین، بر تقویت مسائل ایدئولوژیک جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند.

در همین زمینه، روز یکشنبه محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد، یکی از مدرسان حوزه علمیه شیعی زاهدان را به عنوان مدیرکل جدید اداره ارشاد استان سیستان و بلوچستان، منصوب کرد و از او خواست به «تقویت و حمایت جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی» در این استان بپردازد.

در حالی که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به تازگی مدعی شده است که جمهوری اسلامی «تاکنون هر آن چه در توان داشته برای تحقق عملی وحدت» میان سنی‌مذهبان و شیعیان به کار گرفته، اما مولوی عبدالصمد ساداتی امام جمعه شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان روز جمعه ٢٢ مهر گفت «وحدت بدون برابری و عدالت و رفع تبعیض امکان‌پذیر نیست.»

او با انتقاد از «ناکارآمدی مسئولان و تحمیل مشکلات بر مردم و بی‌توجهی به کرامت انسانی» افزود که نیروهای سپاه پاسداران که کنترل مرزها در این استان را بر عهده دارند، از تردد مرزی مردم این منطقه که «بنا بر خویشاوندی و روابط خانوادگی در آن سوی مرز، نیاز ضروری به تردد دارند» جلوگیری می‌کنند.

همچنین مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، نیز با انتقاد از اتهام‌زنی مقام‌های جمهوری اسلامی علیه سنی‌مذهبان سیستان و بلوچستان و کردستان گفته است: «به مردم این دو منطقه اتهام تجزیه‌طلبی زده می‌شود؛ در حالی که کُرد و بلوچ از اصیل‌ترین اقوام ایرانی هستند که برای حفظ تمامیت ارضی کشور در طول تاریخ در کنار سایر هموطنان از جان مایه گذاشته‌اند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی بارها از جمله در جریان اعتراضات جاری، به مخالفان و معترضان در مناطق سنی‌نشین اتهام تجزیه‌طلبی زده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.