طرح اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» علیه فرهاد و فرزاد طه‌زاده

0 11دادسرای ارومیه در کیفرخواستی که برای فرهاد و فرزاد طه‌زاده صادر کرده این دو برادر بازداشت شده در جریان اعتراضات شهر اشنویه را به «محاربه» و «افساد فی‌الارض» متهم کرده است. پیشتر هیمن شاهی از دیگر معترضان شهر اشنویه نیز به همین موارد متهم شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده طه‌زاده به سایت هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفت: «فرهاد و فرزاد طه‌زاده در پرونده‌ای مشترک با هیمن شاهی از بابت اتهامات محاربه و افساد فی الارض توسط شعبه ششم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه تفهیم اتهام شده‌اند.»

شعبه ششم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه پس از صدور کیفرخواست، پرونده این دو برادر معترض را به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع داده است.

این منبع نزدیک به خانواده طه‌زاده گفت: «مسعود شمس‌نژاد و صالح نیکبخت، وکلای انتخابی فرهاد و فرزاد هستند و طرح اتهامات مذکور بر علیه این دو برادر معترض بازداشتی در حالی صورت گرفته که وکلای آنها تا همین چند روز پیش اجازه مطالعه و دسترسی به پرونده موکلانشان را نداشته‌اند.»

پیش از این در ۲۲ آذر ماه نیز به دنبال انتشار گزارش‌هایی مبنی بر قرار گرفتن فرهاد و فرزاد طه‌زاده در معرض صدور حکم اعدام، مادر این دو معترض بازداشت شده اهل اشنویه، در پیامی ویدیویی از مردم ایران برای نجات جان فرزندانش از خطر اعدام کمک خواسته بود.

همچنین هاکان دمیر، نماینده پارلمان آلمان از حزب سوسیال دمکرات از برلین، که کفالت برادران طه‌زاده را به عهده گرفته، اعلام کرد که نامه‌ای اعتراضی در مورد خطر اعدام این دو برادر به سفیر جمهوری اسلامی در برلین ارسال کرده و در آن خواهان توقف صدور و اجرای همه احکام اعدام از جمله در مورد برادران طه‌زاده شده است.

ناصر عتباتی، رئیس دادگستری آذربایجان غربی، روز ۲۳ آذر ماه تایید کرد که «فرهاد و فرزاد طه‌زاده در جریان اعتراضات اشنویه دستگیر شده‌اند» اما گفت: «پرونده این دو برادر در مرحله بازپرسی قرار دارد و هنوز دادگاهی برای آنها تشکیل نشده است.»

عتباتی همان روز گفت که در شهر اشنویه برای هیچ یک از بازداشت شدگان اعتراضات «حکم اعدام صادر نشده» است.

اکنون با گذشت دو ماه از سخنان رئیس دادگستری آذربایجان غربی، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده که علاوه بر فرهاد و فرزاد طه‌زاده، کیفرخواست یکی دیگر از معترضان اهل اشنویه به نام هیمن (کاروان) شاهی نیز از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه تحت عنوان اتهام «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به شعبه سوم دادگاه انقلاب ارومیه ارجاع شده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در این گزارش با تاکید بر اینکه تاکنون از «مصادیق اتهامی» فرزاد و فرهاد طه‌زاده و همچنین هیمن شاهی اطلاعی در دست نیست، هشدار داد که طرح اتهام «محاربه» و «افساد فی الارض» می‌تواند به صدور حکم اعدام برای برادران طه‌زاده و هیمن شاهی منجر شود.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی تاکنون چهار تن از معترضان را به نام‌های محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی اعدام کرده است و بنابر گزارش «سازمان حقوق بشر ایران» دست‌کم ۱۰۹ تن از معترضان بازداشت شده نیز در خطر صدور حکم اعدام یا اجرای چنین حکمی قراردارند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.