طرح بنزین «سه نرخی» چقدر جدیست؟

0 54


پمپ بنزین

منبع تصویر، Getty Images

اخیرا بعضی از مقامات سیاست‌گذاری در بخش انرژی ایران از طرح «نرخ سوم» بنزین سخن گفته‌اند که اشاره به پیشنهاد واردات بنزین توسط بخش خصوصی دارد که در صورت تحقق به غیر از بنزین سهمیه‌بندی و آزاد عملا بنزین را سه نرخی خواهد کرد. اگرچه برخی مقام‌های این کشور این طرح را فعلا منتفی دانسته‌اند و درباره جدی بودن آن ابراز تردید کرده‌اند.

حرف و حدیث‌ها در این باره در حالی ادامه دارد که اخیرا دولت ایران سهمیه بنزین آزاد مالکان خودرو را از ۲۵۰ لیتر در ماه به ۱۵۰ لیتر کاهش داد و سوخت گیری در هر نوبت را هم به ۳۰ لیتر رساند که بعضی آن را مقدمه‌ای برای گران کردن بنزین دانسته‌اند.

همزمان البته احمد وحیدی وزیر کشور در اظهاراتی گفت که «متأسفانه عده‌ای در کشور شایعه گرانی بنزین و یا کاهش سهمیه بنزین ۱۵۰۰ تومانی را مطرح می‌کنند که بنده کاملاً این شایعه‌ها را تکذیب می‌کنم.» وزیر کشور البته در حالی مسئولیت مستقیمی در امور اقتصادی ندارد.

اما به هر روی فریدون عباسی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اخیرا در مصاحبه‌ای تلویحا سه نرخی شدن بنزین را تائید کرده و گفته: «به نظر می رسد که دولت می خواهد واردات بنزین توسط بخش خصوصی را آزاد کند تا از این محل تقاضای مازاد بر سهمیه موجود را پاسخ دهد.»Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.