طرح «کمربند و جاده» چین چیست؟ بدیل غربی آن قرار است چه باشد؟

0 10


  • هادی نیلی
  • بی‌بی‌سی

رهبران فرانسه و بریتانیا هنگام معرفی طرح سرمایه‌گذاری جهانی حضور نداشتند ولی کشورهای آنها هم در این طرح مشارکت دارند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

رهبران فرانسه و بریتانیا هنگام معرفی طرح سرمایه‌گذاری جهانی حضور نداشتند ولی کشورهای آنها هم در این طرح مشارکت دارند.

رهبران گروه هفت (جی ۷) در نشست خود در آلمان از جمله درباره طرحی برای سرمایه‌گذاری ششصد میلیارد دلاری توافق کرده‌اند با نام «همکاری برای زیرساخت و توسعه جهانی»؛ ایده‌ای که پاتک غرب برای برنامه چین موسوم به «کمربند و جاده» با بودجه چند برابر شناخته می‌شود.

آلمان، آمریکا، ایتالیا، بریتانیا، ژاپن، فرانسه و کانادا وعده داده‌اند که با بودجه دولت و همین‌طور سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پنج سال چنین رقمی را برای سرمایه‌گذاری در کشورهای در حال توسعه خرج کنند. از جمله برای نصب کابل مخابراتی جدید در اقیانوس هند به طول ۱۰۰۰ مایل از سنگاپور تا مصر، ساخت نیروگاه خورشیدی در آنگولا، بیمارستان‌سازی در ساحل عاج و کارخانه واکسن‌سازی در سنگال.

این طرح را آمریکا ابتدا در نشست سال گذشته گروه هفت پیش‌نهاد کرده بود ولی چون پیش‌رفتی نکرد، امسال با عنوان جدیدی از نو ارائه کرده است.

«کمربند و جاده» یعنی چه؟

طرحی که چین از یک دهه پیش و به رهبری رئیس‌جمهور شی جین‌پینگ راه انداخته، بزرگ‌ترین برنامه زیرساختی در تاریخ شناخته می‌شود که چهار قاره جهان را در می‌نوردد و جاده ابریشم کهن را از یک سو به اروپا و آفریقا و در سوی دیگر به چین پیوند می‌دهد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.