طلا و دلار «کاهشی» می‌شود 

0 6اعضای مجلس شورای اسلامی در حالی کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۲ کل کشور را تصویب کردند که این بودجه با ابهامات و حاشیه‌های فراوانی روبروست. سلیمی، یکی از اعضای هیات رئیسه مجلس گفته بود که لایحه بودجه سال آینده ۴۰۰ هزار میلیارد کسری خواهد داشت، اما مسعود کاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه در سخنان امروز خود در مجلس منکر کسری بودجه شد.

کلیات بودجه ۱۴۰۲ در شرایطی تصویب شد که به گفته بسیاری از صاحب‌نظران و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس، «ناترازی و کسری عملیاتی بودجه» در این لایحه نسبت به قبل بیشتر شده و این ناترازی در سال گذشته حدود «۳۰ درصد» بوده اما در لایحه کنونی به «۴۸ درصد» رسیده است.

براساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، کمیسیون‌های تخصصی فرصت «۱۵ روزه‌ای» برای بررسی جزئیات لایحه بودجه و ارائه پیشنهادات خود به «کمیسیون تلفیق بودجه» دارند که پس از آن، جلسات کمیسیون تلفیق برای بررسی بودجه به مدت «۲ هفته» برگزار خواهد شد.

از سوی دیگر، ابراهیم رئیسی نیز با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، در دفاع از کلیات بودجه، گفته است این لایحه موجب «بهبود معیشت مردم» و «کاهش تورم‌» در سطح جامعه خواهد شد.

رئیس دولت جمهوری اسلامی در بخش دیگری از دفاعیه خود برای بودجه سال آینده کل کشور، مدعی شده است که وضعیت قیمت طلا و ارز «کاهشی» خواهد شد.

در هفته‌های اخیر با وجود تغییر رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی در ماه گذشته، همچنان روند قیمت طلا و ارز در بازار آزاد ایران شیب تند افزایشی دارد و بهای اقلامی مانند سکه یا دلار آمریکا به بیشترین میزان در دهه‌های اخیر رسیده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.