ظریف: در ماجرای اوکراین از روسیه رودست خوردیم؛ ورود ایران به جنگ به ضرر حماس است

0 10


ظریف

منبع تصویر، FARARU

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه پیشین جمهوری اسلامی ایران، در گفتگویی درباره مسائل مختلف سیاست خارجی ایران از جمله جنگ اسرائیل-غزه و روابط ایران و روسیه، موضوع پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین و همچنین رفراندوم در اراضی فلسطینی و موضع چین در این تحولات سخن گفته است. آقای ظریف روز شنبه در گروه تلگرامی «گفت‌وشنود» نقطه نظرهای خود را از تحولات اخیر مطرح کرد و به پرسش‌هایی پاسخ داد.

صحبت‌های آقای ظریف را روزنامه «هم‌میهن» منتشر کرده و مدیریت نشست را محمدجواد روح، سردبیر این روزنامه، برعهده داشت. در این نشست جمعی از فعالان سیاسی و رسانه‌ای هم حضور داشتند که بعضی اظهار نظرهای آقای ظریف در پاسخ به سئوالات آنها بوده است.

او درباره تحولات پس از هفتم اکتبر-روز آغاز جنگ اسرائیل و غزه- گفته است که آسیب‌پذیری اسرائیل «مخدوش» شده است و به سیاست دوگانه «مظلومیت» در کنار «شکست‌ناپذیری» اسرائیل اشاره کرده است که به گفته او «دو روایت اساسی در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در ۷۵سال گذشته بوده است.»

آقای ظریف به دو مورد تاریخی در این باره اشاره کرده است؛ یک‌بار در سال ۲۰۰۰ زمانی که اسرائیلی‌ها بدون شرط از لبنان خارج شدند و دیگری در سال ۲۰۰۵ که غزه را تخلیه کردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.